Svátek má Jáchym

Překročí Úvaly budoucí přeložku? Rozšiřování Úval opět na pořadu dne

Ještě se nestačily uklidnit vášně kolem loňského rozhodnutí zastupitelstva o uvolnění pozemků pro zástavbu na Slovanech (projekt MEI holdingu) a je zde další návrh Rady města na změnu územního plánu. Tentokráte se jedná o rozšíření města za budoucí přeložku silnice I/12. Více informací najdete uvnitř článku.

Jak jsme již uvedli v titulku, jedná se rozšíření města za plánovanou budoucí přeložku silnice I/12 a jedná se opět o součást projektu skupiny MEI Holding. O jaké území se jedná, je zřejmé z následujícího obrázku:

Hostín - plánovaná zástavba

Pro představu, jde o plochu o rozloze cca 100 000 m2.

Radnice (zejména pan starosta - MUDr. Jan Šťastný a paní místostarostka - Ing. Helena Váňová) toto rozšíření velmi podporují. Jejich argumenty PRO jsou zhruba následující:

 1. K plánované změně územního plánu "za přeložkou" se město zavázalo ve smlouvě se společností MEI Holding.
 2. V případě, že zastupitelstvo schválí rozšíření města za přeložku - změnu územního plánu, obdrží město od společnosti MEI dar ve výši téměř 21 milionů Kč.
 3. Změnu územního plánu je třeba schválit též proto, aby byl byl investor přeložky (ŘSD) ze zákona zavázán k vybudování protihlukových opatření (valy, stěny atd.)
 4. I když se změna územního plánu schválí, stavět se stejně kvůli ekonomické krizi hned tak nebude (MEI Holding prý podle pana starosty zatím realizaci Hostína pozastavil - viz informace pana starosty na zastupitelstvu 20. prosince 2008), je to otázka budoucích let.

Takže vlastně o nic nejde, jenom samá pozitiva a sociální jistoty... Možná proto se ani radnice o této důležité věci neobtěžovala občany informovat v Životě Úval. I když, abychom byli přesní, na stránce 3 (rubrika Městský úřad) se objevila informace, že "Rada města schválila a doporučila ke schválení zastupitelstvu města ....- pořízení změn č. XI) územního plánu sídelního útvaru města Úvaly."

Předpokládáme, že všichni občané našeho města mají tvorbu územního plánu v malíku a vědí, že se vlastně jedná o doporučení, aby se Úvaly rozšířily za přeložku o dalších cca 100 000 m2 a dalších cca 1 200 obyvatel.

Ale dost ironie a teď zcela vážně. Nepovažujeme tento návrh za dobrý. Proč?

 1. Je pravda, že město dostane od společnosti MEI částku 21 000 000 Kč a je pravda, že se městu tato částka bude velmi hodit při přípravě "infrastrukturních projektů" jako je kanalizace, voda, školka atd. Jenže toto rozšíření přinese náklady, které v budoucnu bude platit město. Nebude se jednat jen o finanční zátěž, ale i o zátěž dopravní atd. Argumenty, které jsme vznášeli kolem diskuse při rozhodování o první fázi Hostína, stále platí, nikdo nic nevyřešil.
 2. Již z principu nám vadí, že o tomto plánu na rozšíření Úval není informována úvalská veřejnost a její názor (jakýkoli) není brán v potaz. Názory na další výstavbu v Úvalech jsou jistě u veřejnosti různé, nicméně jsme přesvědčeni, že je tato otázka zcela lhostejná jen málo lidem.
 3. Rozhodovat o rozšíření Úval za přeložku v době, kdy ještě nikdo neví, jestli a jak vůbec bude realizován Hostín, nám připadá zcela nesmyslné. Samozřejmě chápeme, že pro MEI Holding mají pro případný rozprodej daleko větší cenu stavební pozemky než orná půda, ale je zájem společnosti MEI Holding stejný jako zájem města?
 4. Argument, že musíme změnu územního plánu za přeložkou odsouhlasit, aby ŘSD muselo vybudovat protihluková opatření, aby to nebylo na městě, je trochu složitější. Přeložka nyní povede kolem Hostína (první, již schválená etapa). ŘSD tedy protihlukovou bariéru budovat bude muset stejně. Nicméně klademe si otázku: proč město k tomuto nezavázalo MEI Holding, když se jedná o jeho projekt?
 5. Už z principu jsme proti tomu, aby v Úvalech a okolí vznikal tzv. "urban sprawl" - živelná zástavba volné krajiny a splývání jednotlivých obcí v jeden rozlitý celek (v našem okolí je takový příklad Květnice, která se z obce o 800 obyvatelích má rozrůst na sídlo o 4 000 lidech). Paní místostarostka Váňová se při osobním rozhovoru opájela představou, jak se spojí Úvaly a Škvorec v jedno velké a bohaté město. Chceme to v Úvalech takto?

Návrh na schválení této změny územního plánu bude zastupitelstvu předložen 19. února. Budeme rádi za Vaše náměty, názory a podněty a případnou občanskou aktivitu.

5. 02. 2009

Borecký Petr

Diskuse ke článku

nadpis:
autor:
zpráva:
Spočítejte:
 • prosím nepoužívejte (x)html tagy
 • odkazy jsou generovány automaticky

vložit příspěvek

vloženo: 5.02.2009 18:04

autor: Nový Úvalák

nadpis: Co s tím?

Snaha města prodat úplně všechno, co město má a může nějak kontrolovat, mě bohužel už nepřekvapuje. Demagogické a krátkozraké argumenty starosty (typu "vše prodáme a vyřeší to všechny problémy, budeme si žít jako v ráji" nebo "město nic nerozhoduje, vše rozhodují občané tím, jaké vedení města si zvolí") vůbec nerespektují rozum ani zájmy obyvatel města a snahu o hezké životní prostředí. Za vším vidí krátkodobý zisk. Snad za tím stojí i strach z neúspěchu v příštích volbách. Nesmyslná a nevýhodná rozhodnutí budou už ovšem nevratná. Proč tak usilovně starosta neprosazuje omezení provozu nebo likvidaci lisovny Essa, zákaz kamionové dopravy na Škvorecké, opravu školy, rekonstrukci silnic nebo výstavbu parku, který by zlepšil životní prostředí v Úvalech?

Obávám se však, že hlasy pro své zájmy má už starosta nějakým způsobem zajištěné a protože obyvatelé Úval na sobě nechají štípat dříví, má obstojné šance zastavění jednoho z posledních volných zbytků Úval realizovat. Co proti tomu můžeme jako obyvatelé města dělat? Petice město nerespektuje, hlasy lidí také ne. Mají lidé demonstrovat, defenestrovat? Jak mohou obyvatelé působit na své arogantní politické vedení? Pokud sdružení Otevřené Úvaly zorganizuje nějakou protestní akci, rád se jí zúčastním.

reagovat

vloženo: 7.02.2009 03:09

autor: Dalsi novy Uvalak

nadpis: Co s tím? 2

K tomu co je zde napsano se musim pripojit.
Do Uval jsem se prestehoval pred casem.

Cast mesta nema poradne cesty a chodniky. Dalsi cast Uval nema poulicni osvetleni. Opravdu jsem neveril, ze kousek za Prahou je mozne zazit prostredi ktere jsem videl na podkarpatske rusi. Omlouvam za toto oznaceni.
Ale co tady clovek nalezne je lisovna Essa. Pest na oko uprostred zastavby rodinych domu.

Na radnici je startosta, ktery se do Uval pristehoval v roce 2000. Nejsem si nejak jisty, ze takovy clovek si muze k novemu prostredi vytvorit vztah za tak kratkou dobu.

Z jeho ust je slyset jen - ze vsechno je problem, my jako mesto s tim nic udelat nemuzeme atd. Staci si jen precist jeho odpovedi na dotazy obcanu na strankach mesta.

Zajimave ovsem je, jak je vedeni mesta najednou kompetentni k rozsirovani Uval. Na tohle uz kompetence jsou.

Uvaly by mohly byt krasnym mestem, poloha mesta na okraji Prahy + dosah nadherneho prostredi Klanovickeho lesa atd atd. Idealni misto na zivot v dosahu velkomesta. Misto toho je cloveku do breku kdyz vidi v jakem zalostnem stavu Uvaly jsou.
Pan starosta by jiste oponoval vnitrnim dluhem mesta - me jen nezbyva nez mu vzkazat, ze kdyz se chce tak vsechno jde.
Ale to by musel mit k Uvalum nejdrvive vztah.

Myslim, ze by meli dostat sanci vest mesto jini lide.

reagovat

vloženo: 7.02.2009 12:00

autor: Petr Borecký (Otevřené Úvaly)

nadpis: Re: cos tim 2

Dobrý den,
s většinou toho, co jste napsal souhlasím, až na tyto věci:
1) nepředhazoval bych panu starostovi, že je zde teprve do roku 2000 a proto si nemohl vybudovat k Úvalům vztah. Co byste potom musel napsat o mě? Já jsem se do Úval přistěhoval v roce 2004 ...
2) město má skutečně obrovský vnitřní dluh, který sahá k 1 mld Kč, volné rozpočtové prostředky města jsou něco kolem 15 mil. Kč ročně. Když jsme před třemi lety připravovali náš volební program, odhadovali jsme, že i při využití EU a státních fondů, půjček a investic soukromých subjektů bude obnova Úval trvat minimálně 12 let (čili tři volební období).

Jiná věc je, jak k řešení obnovy Úval přistupuje současná radnice. To, že Úvaly za poslední tři roky nečerpaly žádný operační program je naprosto trestuhodné a alespoň pro nás v Otevřených Úvalech je to jedna z věcí, kde chceme letos na radnici velmi tlačit.

Faktem však v každém případě je, že se pracuje na projektových dokumentacích na sítě a na obnovu základní infrastruktury a centra města. Je to věc, která nyní není vidět, ale do budoucna pro proces obnovy města nezbytná.

Takže to není jen černobílé.

reagovat

vloženo: 7.02.2009 23:25

autor: Nový Úvalák

nadpis: Co mohou tedy občané dělat?

Z Vaší odpovědi i z celého působení sdružení Otevřených Úval mám dojem, že jste slušní lidé a že Vám jde opravdu o blaho města. Bohužel nemáte zatím dost hlasů, abyste nesmyslné záměry starosty zastavili. Stále více mám dojem, že lidé nechtějí znát celou pravdu, ale slyší na jednoduchá řešení a zjednodušené argumenty. Starosta jich využívá ve svůj prospěch často. Asi měl dobré učitele. Např.: Město je zanedbané, nemá peníze, tak se nabízí jednoduché řešení: něco prodat a z toho město opravit. Že to způsobí velké komplikace v budoucnosti a v důsledku nevratně zhorší život v Úvalech, už je příliš složité, lidé nad tím nechtějí přemýšlet. Navíc to bude až za pár let, do té doby se mohou stát nějaké zázraky atd. Můžete opáčit, že pravda se nakonec prosadí. Máte pravdu, ale zadostiučinění budete mít jen morální. Úvaly už budou zničené.

Bez ohledu na to, co jsem napsal výše, bych se chtěl zeptat, co můžeme proti snaze starosty prodat další kus volné půdy jako občané udělat.

reagovat

vloženo: 8.02.2009 15:21

autor: Nový Úvalák

nadpis: Re: cos tim 2

Nechci starostovi predhazovat ze je v Uvalech od roku 2000. Ale clovek to jaksi pozna, ze pan starosta nema k mestu srdecni vztah. Kdyz tedy pomineme delku pobytu tak je to o lidech. A soucasny starosta neni clovek na svem miste. O pani mistostarostce ani nemluve.

Chapu, ze dluh je obrovsky. Ale jak dochazi k jeho eliminaci?

Pan starosta si mysli, ze kdyz budou mit Uvaly rekneme 10 tis obyvatel tak mesto dostane vic penez. Jenze kolik lidi si da do Uval trvale bydliste? Jakou k tomu maji lide motivaci?
Kam se clovek podiva tam je nejaky problem.
Mesto si necha na svem uzemi postavit lisovnu. Co z ni ma? NIc, jen nastvane obyvatele.

Soucasne vedeni mesta je z meho pohledu noveho obyvatele hodne pasivni.
Pan starosta neni schopen celit problemum a oponovat kritice.

Mam velke srovnani s mestem ze ktereho jsem se do Uval pristehoval. Tam byla situace i s vnitrnim dluhem podobna ale vedeni mesta se snazilo problemy aktivne resit. A probelmy resit sly. Je to cele jen a jen o lidech.

reagovat

vloženo: 11.02.2009 13:06

autor: Petr Borecký (Otevřené Úvaly)

nadpis: Re: Co dělat?

Teď mluvím za sebe: nejsem osobně příznivec nějakých demonstrací a defenestrací, pokud se jich neúčastní významná část obyvatel. Jinými slovy, podle mne pár desítek demonstrujících občanů přesvědčené zastupitele nedojme, pokud by přístup k zasedací místnosti zastupitelstva byl lemován špalírem několika set lidí, asi by to bylo o něčem jiném :-)

Co je asi schůdnější: jako každý občan máte právo zorganizovat a sepisovat petice, můžete se přímo obrátit na volené představitele města - starostu, místostarostku, radní a zastupitele. Můžete se zúčastnit jednání zastupitelstva města a svůj názor přednést tam. Využijte Život Úval, zeptejte se starosty na webových stránkách města. Pro vaše názory jsou k dispozici i naše stránky.

Ale znovu opakuji, myslím, že pokud se nebude jednat o masovou akci, tak k tomu nikdo přihlížet nebude. To je bohužel v Čechách holý fakt ...

reagovat

© BECC Design

TOPlist