Svátek má Čeněk

O rozšíření Úval za budoucí přeložku se bude zřejmě rozhodovat 17. března

Pan starosta totiž tento bod z projednávání stáhl s tím, že svolá mimořádné zastupitelstvo, které se bude věnovat téměř výhradně pouze této záležitosti.

20. 02. 2009

Borecký Petr

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

vloženo: 24.02.2009 23:25

autor: Petr. S.

nadpis: Petice

Napadlo mě, jestli by aspoň trochu neovlivnilo zastupitele, kdyby občané, kteří nesouhlasí s nesmyslným rozšiřováním Úval, mohli podepsat nějakou petici. Je to malý nátlak, ale aspoň něco.

reagovat

vloženo: 3.03.2009 21:23

autor: Jiří A.

nadpis: petice

A co podepsat petici na podporu rozšiřování Úval. Tedy petici za důstojnější život v Úvalech. Pokud nerozumíte o čem hovořím, rozhlédněte se kolem sebe.

reagovat

vloženo: 4.03.2009 17:31

autor: Petr. S.

nadpis: Re: Petice

Obávám se, že jste mě nepochopil. Ani mně se nelíbí současný stav města a chtěl bych ho zlepšit, ale nevidím jako vhodné řešení prodej veškerého majetku města soukromému investorovi. Místní starosta je velký demagog, vnucuje lidem jednoduché argumenty a ty podstatné zakrývá. Prodej půdy v majetku města vyřeší problémy jen krátkodobě, ale dlouhodobě jich mnoho přibude. Pokud procházíte občas stránky Otevřených Úval nebo čtete některé otázky obyvatel starostovi, jistě ona dlouhodobá rizika znáte. Sahají od architektonických přes sociální k ekonomickým. I když výstavba proběhne podle plánu, dlouhodobě náklady města zvýší. A kde na ně bude město brát, když jeho příjmy zůstanou víceméně stejné? Co bude prodávat? K čemu bude argument, že město má obrovský vnitřní dluh? Město není firma, řídit město znamená sledovat blaho občanů a ne krátkodobý zisk. Toto rozhodnutí o prodeji je naprosto nekoncepční. Zajímalo by mne, proč starosta tak zatvrzele sleduje tento jediný cíl a nezaměřuje se na opravdové problémy občanů. Ty přehlíží a schovává se za zastupitelskou demokracii.

Dovolte ještě jeden příklad. Před realizací stavby lisovny Essa měli někteří zastupitelé Úval podobné argumenty jako teď před prodejem veškerého zbylého majetku města investorovi. Po výstavbě lisovny se v městě nezměnilo nic k lepšímu, ale celá severní oblast města je plná nespokojených obyvatel, jejichž protesty na hluk a nepořádek související s lisovnou se nikdo nezabývá. Mám obavy, aby stejně nevypadal výsledek působení současného starosty. Nesourodě vypadající jih města vyžadující náklady, na které město nebude mít peníze, protesty občanů, se kterými nebude nikdo nic dělat, nevratně poškozené životní prostředí a město jako rukojmí soukromého investora.

Ona petice by mohla vedení města aspoň upozornit, že si nemůže dělat, co se mu zlíbí.

reagovat

vloženo: 4.03.2009 18:33

autor: Petr Borecký (Otevřené Úvaly)

nadpis: Re: petice

Dobrý den,

myslím, že pan Petr S. vystihl, o co nám jde. Ani my nechceme mít Úvaly šedivé a zablácené. Ale věřte, že projekt Hostín a překročení přeložky to nezmění. Nabízeli jsme stávajícímu vedení města jiné alternativy a možnosti, bohužel jsme je neprosadili.

Pokud by někdo ze zde diskutujících měl zájem, nabízím osobní setkání buď se mnou nebo s kterýmkoli jiným kolegou/kolegyní z našeho sdružení a můžeme celou věc prodiskutovat detailněji.

Na závěr jedna faktická připomínka: město není a nikdy nebylo vlastníkem pozemků, na kterých chce společnost MEI stavět, takže argument o prodeji majetku města v tomto případě neplatí.

Pokud se týká petice, uvažovali jsme o ní, nakonec jsme ji zamítli. V každém případě tento týden doručíme Úvalákům do schránky informační leták k této záležitosti.

reagovat

vloženo: 17.03.2009 13:01

autor: Karel P.

nadpis: ESSA?

Srovnávat tohle s ESSOu snad nelze. U ESSA to byl podraz na občany díky tomu, že územní rozhodnutí na RD bylo platné dříve, než územní rozhodnutí na RD a ESSA navíc nerespektuje stále platný územní plán. V tomhle případě by lidé věděli do čeho jdou. Je to úplně stejné, jako najednou zjistili lidé bydlící kolem plánované přeložky silnice II/101, že tam už je 30 let (stejně jako u přeložky I/12) plánovaná čtyřproudovka. Mimochodem přeložka II/101 Otevřeným Úvalům nevadí? A také se proslýchá, že město žádné pozemky neprodávalo, jen umožnilo na nich stavět.

reagovat

vloženo: 17.03.2009 13:15

autor: Petr Borecký (Otevřené Úvaly)

nadpis: Re: ESSA?

Dobrý den,

Otevřeným Úvalům skutečně plánovaná přeložka I/12 nevadí, její přínos pro celou oblast od Běchovic po Úvaly je zřejmý. Máte i pravdu v tom, že situace s ESSOU a plánovanou výstavbou na Hostíně a za přeložkou není analogická. Dál bych jen opakoval, co jste už napsal.

V našem sdružení nejsme proti výstavbě v Úvalech jako takové, to jsme ostatně už několikrát psali a veřejně říkali. Jenom si myslíme, že by se měly pro výstavbu v Úvalech využít stávající rezervy, abychom scelovali město, místo jeho dalšího "roztahávání" a budoucího dělení dálnicí. Takových prostor je v Úvalech minimálně 200 000 m2 (což je v podstatě plocha Hostína).

Dále si pak myslíme, že město prostě udělalo a dále hodlá udělat s investorem velmi špatný kšeft.

Stačí, když si spočítáte, že Úvaly dostanou (v případě schválení výstavby za přeložkou) celkem 80 mil. Kč (kde vzal starosta těch 100 milionů Kč vskutku nevím), samotná výstavba vodohospodářské a kanalizační infrastruktury pro realizaci Hostína, k níž se zavázalo město bude stát celkem více než čtvrt miliardy.

Město navíc nemá žádné smluvní garance, že investor nebude blokovat ŘSD výstavbu přeložky (skrze výkup pozemků) a nemá žádné garance časové ohledně dokončení projektu.

Vše, co píšu, si lze ověřit v dokumentech (jednak jsou ke stažení na našem webu - v sekci dokumenty je smlouva s MEI včetně příloh).

reagovat

vloženo: 17.03.2009 13:25

autor: Petr Borecký (Otevřené Úvaly)

nadpis: Re: Jak se to má s vlastnictvím pozemků na Hostíně?

Ještě jedno upřesnění: pozemky v oblasti Hostína a za přeložkou NEPATŘÍ městu, ale investorovi.

Město však přesto prostřednictvím územního plánu ovlivňuje využití pozemků a tím i jejich cenu. Tím, že město v prosinci 2006 (tedy již po volbách) zahájilo změny územního plánu zhodnotilo soukromému investorovi jeho majetek o 180 milionů Kč (toto číslo jsem si nevycucal z prstu, lze jej zjistit z výroční zprávy MEI na www.mei.nl).

Změnou územního plánu za přeložkou dojde ke zhodnocení pozemků MEI o dalších cca 100 mil. Kč.

To je konstatování faktu a nikoliv závist, jak by někoho mohlo napadnout.

My si jenom říkáme: fajn, ale co z toho mají Úvaly a jejich obyvatelé? Neměli bychom se na to prostě dívat jako na obchod a říci si: fajn, tak my Vám zhodnotíme majetek, ale chceme z toho jako město něco mít? A prosím, těch 80 milionů Kč sem do toho netahejme, to je totiž úplně jiná písnička (to jsme si už vysvětlili níže).

reagovat

vloženo: 17.03.2009 15:13

autor: Essa?

nadpis: Petr S.

Současní obyvatelé kolem plánované výstavby také nevěděli, že se kolem nich bude všude stavět, nikde není zaručeno, že nová výstavba a nový investor budou respektovat územní plán a přístup města, které nedbá na zájmy občanů a rizika, je podobný (viz příspěvek Petra Boreckého níže a další příspěvky na celém fóru). Srovnání není tak liché, jak se Vám zdá. Hlavně mi v něm šlo o to, že město občanům naslibuje hory doly, ale pak se realizuje minimum a situace se ještě zhorší. Na argumenty proti výstavbě jsem od vedení města neslyšel žádné argumenty. Starosta jen neúnavně opakuje, že když se schválí výstavba, všechny problémy města zmizí. Vypadá to ale spíš opačně.

Mimochodem chtít integrovat čtyřproudou rychlostní silnici do města je nesmysl, nad kterým se musí každý soudný člověk zasmát. Obyvatelům Legerovy ulice v Praze je ale spíš do pláče.

reagovat

vloženo: 18.03.2009 09:20

autor: Karel P.

nadpis: Přeložka?

Zdravím, o tom, že se bude stavět přeložka I/12 se vědělo. Přeložka se plánovala v 70. letech a trasa byla známá - několik politicky neangažovaných rodilých úvaláků mi to i potvrdilo. Jen lidé neví, jaké je rozdělení zodpovědností státní správy a neptají se na správných místech (stačí prakticky jen na stavebním úřadě). Minimálně minulé vedení města v čele s p. Černým, jakožto uvolněným zaměstnancem Ředitelství Silnic a Dálnic o tom vědělo na 100% (potud o Nových Slovanech), ovšem zde není oznamovací povinnost města. Spíš by bylo dobré, kdyby někdo na takové věci upozorňoval buď na webu města, kde jsou teď informace (kromě úřední desky a ptáte se starosty a některých kontaktů) převážně zastaralé a neaktuální. Rozhodně bych nechtěl bydlet u čtyřproudovky, ale je to ideální místo pro další rozvoj a nemusí to být zrovna sklady. V téhle době je přetlak volných skladovacích prostor, tak bych se toho tak nebál, ale trend známý ze všech z Prahy vycházejících čtyřproudovek je bohužel takový. Nešťastnou stavbou ESSA si bohužel město uzavřelo severní část města (i tam bude také ale přeložka), proti rozvoji na jih se bojuje. Kapitalismus, který tu máme, je založen na trvalém růstu všeho (bohatství, chudoby...) jsem zvědav, kam se Úvaly dostanou. Bude to ovlivněno různými nátlakovými skupinami podnikatelsko-úřednických řetězců, a to podle mě nemá sílu ovlivnit nikdo, kdo bude jednat jen sám v dobré vůli. Jakou já mám vlastně jistotu, že Otevřené úvaly nejsou součástí takového řetězce? (to je řečnická ot:-). Současný starosta může být sice demagog, ale ten tzv.dluh města tu je veliký, a MEI je jedno z řešení, bohužel je něco za něco. Myslím, že to byl mj. i stávající starosta, který v minulém období tlačil na to, aby stavební úřad nevydával st. povolení na RD v lokalitách, kde není vybudována infrastruktura - jejím nevybudováním v období boomu (1997 - 2005) ten vnitřní dluh neuvěřitelně narostl - co jsem měl čas poznat, tak se týká všech lokalit, které spadají pod stavební úřad Úvaly (Květnice, Šestajovice, Zlatá, Škvorec - jeďte se tam podívat). Pokud víte nebo jste věděli o lepším a realizovatelném nápadu, sem s tím (tedy spíš na úřad), ale po podpisu smlouvy s MEI je asi už pozdě, a myslím si, že ani právní poznámky zpracované místním ČSSD nejsou tak závažného charakteru, aby se dala smlouva označit jako neplatná (záleží který řetězec s jakým se budou pak soudit:-) - omlouvám se, za to rejpání, ale mám ke státní správě velmi blízko a vím, jak to chodí. Hezký den

reagovat

© BECC Design

TOPlist