Svátek má Jáchym

Řešení problému nedostatku míst v mateřských školách v Úvalech se odkládá,

zato budeme mít nové hasičské auto a hasičárnu. Zastupitelstvo, které se konalo ve čtvrtek 19. února 2009, mělo na svém programu mimo jiné i dva body, které spolu poměrně úzce souvisely. Prvním bodem bylo schválení kritérií pro přijímání dětí do úvalských mateřských škol, druhým bodem pak bylo pořízení nového hasičského auta a rekonstrukce hasičárny pro jednotku úvalských dobrovolných hasičů. Jak se dočtete uvnitř zprávy, mají oba zdánlivě nesouvisející body docela zajímavou souvislost ...

Jedním z důvodů, proč se schvalovala kritéria pro přijímání dětí do úvalských mateřských škol, je skutečnost, že počet míst v MŠ nestačí rostoucímu počtu dětí předškolního věku v Úvalech.

O tom, že tato situace bude čím dál horší, se mluví již několik let (například naše sdružení na to upozorňovalo již v roce 2006, kdy vzniklo) a již několik let se řeší potřeba buď dostavby MŠ Kollárova nebo výstavby třetí mateřské školy v Úvalech. Zatím všechny tyto plány ztroskotaly na nedostatku peněz, pozemky město k dispozici má.

Proto jsme velmi uvítali, když loni na jaře navrhl pan starosta řešení, které sice nebylo dvakrát estetické, ale levné a rychlé - výstavba MŠ z kontejnerových buněk, nakonec formou dostavby MŠ Kollárova. Po zvážení všech pro a proti, jsme se na zastupitelstvu 2.10.2008 dohodli na finálním řešení - dostavba MŠ Kollárova z kontejnerových buněk. Očekávané náklady byly cca 8 mil. Kč, doba realizace včetně všech schválení cca 7 - 8 měsíců, vedení stavebního úřadu přislíbilo maximální vstřícnost. Paní místostarostka pak slíbila, že zajistí, aby město co nejdříve požádalo o dotaci. V souvislosti s tím vším pak paní Váňová oficiálně v Životě Úval informovala o rozšíření míst v MŠ od 1.9.2009.

Prakticky ve stejné době přišla paní místostarostka s plánem na obnovu několik desítek let staré požární techniky našich hasičů. Dle informací, které zastupitelům podala, existovala možnost zakoupit zcela nové hasičské vozidlo. Náklady na tuto akci měly činit cca 5,5 mil. Kč. Z toho by dotace od ministerstva vnitra ČR činila 2,5 mil. Kč, 1 mil. Kč měla být dotace Středočeského kraje a 2 mil. Kč mělo dodat město. Výhodná akce a hasiči novou techniku potřebují. Zastupitelstvo proto na svém zasedání tuto akci odsouhlasilo.

Uplynuly tři měsíce ...

Na zastupitelstvu konaném dne 20.2. jsme se dozvěděli, že nová mateřská škola bude nejdříve od září 2010 (že by již kvůli volbám?), důvodem pak je zejména čekání na dotaci a nedostatek peněz.

Prakticky ve stejném okamžiku jsme měli k dispozici podklady, ve kterých paní místostarostka Váňová značně pozměnila výši odhadovaných nákladů na pořízení hasičského vozu - z 5,5 mil. Kč se stalo 12 mil. Kč, z podílu města 2 mil. Kč se stal podíl 8,5 - 9 mil. Kč. Co bylo důvodem? Jednak se zdvihla cena hasičského auta - z 5,5 mil. Kč na cca 7 mil. Kč (???) - ty tři otazníky tam dala sama paní místostarostka, takže jestli je to konečná cena neví ani ona sama. Prkotina, že ano. No, řekněte, co je to 1,5 mil. Kč u auta?

Dalších 5 milionů Kč je náklad na úpravu vjezdu do hasičárny a hasičárny samotné. Teprve poté, co se odsouhlasilo pořízení tohoto vozu, někoho napadlo si vůz a hasičárnu změřit, aby poté zjistil, že se tam to auto nevejde. Ano, naše chyba, že jsme pro to zvedli ruku na podzim 2008, ale napadlo by Vás, že si někdo chce koupit auto a nezměří si k němu garáž?

Takže, když jsme srovnali nové náklady na hasičský vůz, na hasičárnu a proti tomu postavili chybějící mateřskou školku, která navíc vychází levněji, navrhli jsme zastupitelům, abychom hasičárnu a hasičské auto odložili do doby, než si paní místostarostka coby předkladatel návrhu hasičárnu znovu přeměří a zjistí si kolik tedy vůz pro hasiče bude stát a místo toho „uspořené" peníze věnovali na dostavbu mateřské školy tak, aby byla potřebná místa k dispozici již od 1.9.2009.

Bohužel, z nám nepochopitelných důvodů na toto nikdo neslyšel, a tak zastupitelky a zastupitelé za ODS a dále pak pí. Novosádová, p. Kolařík (Nová šance), p. Černý, p. Netušil (Volba pro Úvaly) a p. Morávek (KSČM)  zvedli ruku pro projekt, jehož skutečné náklady nyní nikdo nezná a potopili dostavbu MŠ od 1.9.2009. Jsme přesvědčeni, že by bylo dobré, aby měli možnost své postoje obhájit a jejich odpovědi na níže položené otázky v plném znění uveřejníme.

  1. Jaké byly Vaše důvody pro schválení projektu pořízení hasičského auta a rekonstrukce hasičárny v situaci, kdy neznáte celkovou výši těchto nákladů a kdy navíc během dvou měsíců tyto náklady vzrostly na dvojnásobek?
  2. Jaká je v současnosti koncepce fungování dobrovolného hasičského sboru v Úvalech a jakou roli by měl v budoucnu v našem městě hrát.
  3. Kdy by podle Vás měla být dostavěna MŠ Kollárova a jak by mělo být zajištěno financování této dostavby? Pokud uvedete dotaci, prosíme o specifikaci zdroje,  očekávané výše a termínu podání žádosti.

P.S. Asi by bylo namístě uvést, že se tímto textem nestavíme proti úvalským hasičům a chápeme, že jejich techniku je nutno obměnit. Naopak uvítáme konstruktivní a pro město finančně přijatelné návrhy v této oblasti.

5. 03. 2009

Breda Michal, Milerová Ludmila, Borecký Petr

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

vloženo: 6.03.2009 09:42

autor: Ouwalník

nadpis: První hasič ve městě..

Mrkněte se na "Prvního hasiče ve městě" a na další fotky z "dýchánku". ...Holt nová kára je potřeba...a na pařby se mateřská školka moc nehodí, že ?

http://bobo72.rajce.idnes.cz/Grilovani_13.12.2008/#13122008649.jpg

reagovat

vloženo: 6.03.2009 13:58

autor: bohus

nadpis: ach jo

Nesoudil bych nekoho podle toho ze jde na parbu s hasicema. I kdyz ted to muze vypadat divne.

Bylo by dobre aby se pan starosta a vedeni mesta k celemu problemu jasne vyjadrilo at je k dispozici i nazor druhe strany

Jestli se potvrdi co je vyse uvedeno tak by nebylo od veci udelat audit hospodareni mesta. Pokud maji vscihni ciste svedomi tak by se nemeli branit.

reagovat

vloženo: 20.03.2009 15:31

autor: Váňová

nadpis: Školka nebo hasiči ?

Tak to nemůže být postaveno vedle sebe.
Jak vidím tak maniplace s informacemi je na nejvyšší úrovni. Jen pro doplnění informací není uvedeno že v loňském roce kdy se rozšířila kapacita MS v Úvalech o 30 dětí v obou školkách byl předložen návh zastupitelům přípravy přestavby TESKO domku u základní školy, kde by nebylo potřeba k vyřízení výstavby tak složitý úřednícký postup, TAK TO ZASTUPITELÉ NESCHVÁLILI. TO UŽ NEN9 V ČL8NKU. Také v článku není to že dostavba k MŠ Kollárova musí být řádně doložena stavebním povolením a bez něj do dotačního tytulu není možné vůbec přijít. Také se zde nepíše o technických nedostatcích zámí kuchyně a vnitřního topení, o které se v letošním roce zrovna nyní na jaře ucházíme o dotaci. Ne všechny informace se hodí zveřejnit!!!!!
No a druhá věc hasičské auto. Tak to je problém který nikomu nepřeji zažít na vlastní kůži. Naši hasiči jsou parta dobrovolníků, kteří zhruba jednou týdně vyjíždějí k požírům, nehodám jak na silnici tak v domácnostech. Svoje dopravní prostředky které jsou mimo jiné vyrobené v roce 1973 a 1972 si udržují zdarma k výjezdu do 5 minut po svolání v každé denní nebo noční hodíně, Tak jak to my občané potřebujeme.
Proto toto srovníní je nesrovnatelné. Nemůžeme dávat vedle sebe něco co se nedá porovnat. Musí se najít na obě tyto potřeby řešení.
Prosím nešiřte paniku. Informujte pravdivě. Nezamlčujte infrmace které dostanete na zastupitelstvu Vašim voličům.

reagovat

© BECC Design

TOPlist