Svátek má Helena

Úvaly se v budoucnu rozšíří za plánovanou přeložku I/12

Rozhodlo o tom zastupitelstvo na svém včerejším zasedání. Projekt společnosti MEI Holding tedy bude moci být uskutečněn v plném plánovaném rozsahu. Pro toto usnesení hlasovali zastupitelé za ODS (pí. Váňová, p. Šťastný, p. Turan a p. Štěpánovský), dále pak p. Černý, p. Netušil, p. Linhart (Volba pro Úvaly) a pí. Novosádová a p. Kolařík (Nová šance). Proti hlasovali zastupitelé za Otevřené Úvaly (pí. Milerová, p. Breda, p. Švejnoha a p. Borecký) a KSČM (p. Morávek).

18. 03. 2009

Borecký Petr

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

vloženo: 19.03.2009 10:26

autor: Jana Nová

nadpis: Špatná zpráva pro Úvaly

Tak peníze a kupecké zájmy opět zvítězily nad zdravým rozumem a zájmy lidí. Z tohohle nadělení se bude vzpamatovávat ještě několik generací úvalských obyvatel. Ti, kteří bodu moci, asi včas odejdou jinam.

reagovat

vloženo: 19.03.2009 12:11

autor: Marek Mahdal (mahdal@uvaly.info)

nadpis:

Problém to tedy je velký, nicméně takto bych to asi nedramatizoval. Exodus se konat určitě nebude.

reagovat

vloženo: 21.03.2009 01:36

autor: petr kubis

nadpis: proc?

Nejak tem Uvalum nerozumim.

Na jedne strane stoji vedeni mesta, ktere neni schopne jasne obhajit svoje zamery.

Na strane druhe je nejake sdruzeni, ktere svymi vykriky do tmy dost spatnym zpusobem poukazuje na chyby radnice.

Dva se perou, treti se smeje. Komu dat hlas v komunialnich volbach? Demagogum kteri vedou ted mesto nebo ukricenemu uskupeni, ktere nema jasny koncept a jen krici?

Uvaly jsou male mesto na to aby zde byly takto znesvarene strany. Trpi tim cele mesto.

reagovat

vloženo: 22.03.2009 12:07

autor: Petr Borecký (Otevřené Úvaly)

nadpis: Re: proč

Dobrý den pane Kubiši,

v celé věci šlo o střet dvou koncepcí, kde se dal těžko hledat nějaký kompromis - náš názor prostě byl (a je), že je rozumnější pospojovat doposud odtržené městské části a spojit Úvaly do kompaktního celku (příklad - cca 200 000 m2 mezi Slovany a Radlickou čtvrtí) a oddělit město od budoucí přeložky zeleným pásem (podobný model jako se prosazuje posledních 20 let v Německu nebo Švýcarsku) nebo obdobný prostor v severní části města.

Dalším důvodem je, že dle našeho názoru akceptace projektu Hostín nebude pro město dlouhosobě výhodná. Já věřím tomu, že nová čtvrť Úval (či spíše s ohledem na rozsah projektu by bylo přesnější říci "Nové Úvaly") bude hezká a příjemná na bydlení, nicméně co se starými Úvaly? Jak budeme řešit centrum budoucího města o cca 10 000 obyvatelích? Jak budeme řešit dopravu v tomto městě? Uvědomme si, že při této velikosti města budeme muset řešit úvalskou MHD. Kdo to bude platit? Jak budeme řešit parkování v centru města, dopravu k nádraží atd.?

To jsou prostě věci, které na město dopadnou. Ne teď, ale za takových 5 - 7 let určitě. Teď se pochopitelně bude investovat 80 milionů Kč do městské infrastruktury, ale bohužel především té, nezbytné pro projekt Hostín. Náklady přijdou ke splacení až na konci příštího volebního období.

Ale třeba se mýlíme. Pak se (mluvím za sebe) těm, co nynější koncept prosadili rád omluvím a budu si užívat života v prosperujícím městě.

Na závěr jedna otázka: píšete, že dost nešťastným způsobem poukazujeme na chyby města. Jaký byste navrhoval postup v situaci, kdy nemáme prostor v Životě Úval a máme k dispozici jen náš web a občaník Otevřené Úvaly? Díky za případnou inspiraci.

reagovat

vloženo: 1.04.2009 18:51

autor: petr kubis

nadpis:

Dekuji za Vasi odpoved.

Na zaklade ceho si myslite ze je to dlouhodobe nevyhodne? To co uvadite jsou utrzky, ktere zcela jiste lze resit .

Zeptam se vas jinak. Mate v ruce konkretni analyzu, ktera by dlouhodobou nevyhodnost celeho projektu prokazovala?

Porad mi od vaseho sdruzeni chybi neco konkretniho co by jasne hovorilo o tom, ze je to cele spatne.
Vase argumenty chapu a jsou zcela jiste na miste ale proc jsou vedeny stylem, ze cely projekt je spatne a vedeni mesta nici Uvaly?

Prepokladam, ze rozsireni mesta by znamenalo priliv novych obyvatel, mesto by se tak stalo vyznamejsi a urcite by to vyhodne i pro mestskou kasu.
Muj pohled je ten, ze pokud se postavi Hostin tak se do nej x let nebude muset investovat. Priliv penez do mestke kasy z novych obyvatel a sluzeb pomuze starsi casti Uval. Navic Uvaly se stanou vyznamne. Uz ted je jejich poloha velmi zajimava s ohledem na to ze Praha a jeji okoli roste a bude se rozrustat dal.

Nechci stat na strane Vasi ani vedeni mesta. Ani nechci nikomu sahat do svedomi, jen mi prijde zbytecne az hloupe cist vylevy o uplatcich ap. Co mi zde chybi je kontruktivne vedena debata.

Pane Borecky, nehnevejte se ale na vasi posledni otazku odpovidat nebudu. Mozna byste si tuto otazku meli polozit sami.

Neberte prosim moje prispevky jako konfliktni ale porad nechapu proc neni mozne najit v Uvalech rozumny kompromis a shodu napric vsemi stranami.

Cele tohle skodi predevsim mestu jako celku.

reagovat

vloženo: 6.04.2009 22:14

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: Analýza

Vážený pane Kubiši,
omlouvám se, že jsem se k odpovědi na Váš dotaz dostal až nyní, ale pokusím se velmi stručně odpovědět (o něco rozsáhlejší článek na toto téma si budete moci přečíst v našem časopise, jehož další číslo již brzy vyjde).
Výstavbu na Hostíně je potřeba hodnotit z více hledisek – finančních (co nám to přinese a co nás to bude stát), dopravních (nárůst individuální automobilové dopravy, cyklodopravy a potřeba zřídit úvalskou MHD), sociálních (noví obyvatelé, jejich přínos a nároky vůči městu), ale i ekologických a obchodních (rozvoj služeb).
Tyto vlivy jsou pozitivní i negativní, nelze tvrdit, že růst města je špatně. Aby nedošlo k mýlce – ani my v našem sdružení nejsme proti rozumnému růstu města – jen jsme v tomto zastávali jinou koncepci .
A teď k samotné otázce. Finanční a urbanistické analýzy jsme si dělali a s jejich výsledky jsme se v zjednodušené formě pokusili seznámit i naše občany (dovoluji si odkázat například na časopis Otevřené Úvaly č. …... ). Kromě našich členů jsme při její tvorbě konzultovali i prof. Miroslava Baše (fakulta architektury ČVUT), ing. Ivana Dejmala (spolutvůrce kapitoly životní prostředí strategického rozvojového plánu Úval) a ing. arch. Miroslava Masáka (úvalský rodák a jeden ze současných významných žijících architektů). Finanční část analýzy jsme konzultovali s ing. Ivanem Černým, bývalým starostou Úval a současným zastupitelem. Tato analýza vycházela z praktických zkušeností měst Hostivice a Říčany u Prahy a dále ze zákona o rozpočtovém určení daní v platném znění.
Tak tolik na úvod, že jsme si níže uvedená čísla nevycucali z prstu. Vyšlo nám toto:
Investice města, které budou muset být vynaloženy v důsledku výstavby Hostín:
1. Rozšíření ČOV nad 6000-8000 EO …………. 20 mil. Kč
2. Posílení hlavního kanalizačního řadu/ separace balastních vod …………. 20 mil. Kč
? nyní se uvádí celková částka 140 mil. Kč na čistírnu odpadních
3. Parkoviště u nádraží …………. 7 mil. Kč
4. Parkování v oblasti náměstí …………. 3 mil. Kč
5. Vytvoření tras pro chodce a cyklisty …………. 9 mil. Kč
6. Posílení školských zařízení a posílení MDDM …………. 20 mil. Kč
7. Zřízení městské policie …………. 5 mil. Kč
8. Vyzbrojení hasičů …………. 12 mil. Kč

Celkem 96 mil. Kč, pokud bychom započítali aktualizovanou částku na ČOV, dostaneme se na částku 196 mil. Kč.

Každoroční dopad na provozní náklady města:

1. Veřejná doprava (autobusové linky, zastávky) – posílení MHD …………. 1 mil. Kč
2. Zajištění provozu městské policie …………. 5,5 mil. Kč
3. Provozní náklady na stávající školská zařízení a MDDM …………. 3 mil. Kč
4. Náklady na nová školská zařízení …………. 10 mil. Kč
5. Veřejné osvětlení …………. 0,6 mil. Kč
6. Údržba komunikací …………. 0,4 mil. Kč
7. Likvidace odpadů …………. 2 mil. Kč
8. Komunální služby …………. 2,5 mil. Kč
9. Provoz úřadu …………. 5 mil. Kč

Celkem výdaje: 30 milionů Kč ročně

Dopady na opakované každoroční příjmy (pozitivní):
10. Příjmy na základě rozpočtového určení daní (RUD) - (2 700 x 9 000) …………. 24,3 mil. Kč
11. Příjmy za výkon přenesené správy a dotace do předškolních zařízení …………. 2,8 mil. Kč
12. Daň z nemovitostí …………. 1 mil. Kč
13. Příjmy z odpadů …………. 2,9 mil Kč
14. Poplatky za psy …………. 0,2 mil. Kč
Celkem příjmy 31,2 mil. Kč ročně.
Z výše uvedeného jasně plyne, že příspěvek od investora na Hostíně (celkem 80 mil. Kč, pořád nevím, kde pan starosta sebral těch 100 mil. Kč) v případě spodní hranice výdajů na infrastrukturu tyto výdaje pokrývá jen tak tak, pokud se naplní současný trend, bude tento příspěvek tyto náklady pokrývat jen z cca 30– 50%. Zbytek musí pokrýt dotace z EU, protože jinou variantu si ani nechci představit. Z uvedeného jasně plyne, že představa, že tyto peníze zrekonstruují náměstí a úvalské komunikace je zcela nereálná (pro představu – dobudování úvalské kanalizační a vodovodní sítě ve „starých“ Úvalech si vyžádá cca 300 milionů Kč.).
Pokud se podíváte na strukturu provozních příjmů a výdajů, je tato struktura pro město plusová v úrovni cca 1,2 mil. Kč ročně. Pochopitelně nepočítáme, co utratí noví obyvatelé v úvalských hospodách, fitku atd. – zde bude přínos pro rozšíření služeb nepochybně pozitivní.
Tolika alespoň stručně k Vašemu dotazu.
Pokud se týká konstruktivnosti diskuse – tady se v podstatě žádná diskuse ani nevedla. Současné vedení našeho města totiž od počátku prosazovalo jeden projekt, kterému přizpůsobovalo vše ostatní (SRP, IPR) atd. To je věc jasně dokazatelná dokumenty i záznamy ze zastupitelstva. Nevím, možná jsme měli dělat věci jinak, v současnosti je však schválení projektu Hostín v plném rozsahu realitou, se kterou se musíme naučit fungovat a snažit se vyzískat z toho pro město to nejlepší. Že to nebude lehké, je jasné, ale zkusit se to musí.
Věřme, že pan starosta je přesvědčený o tom, že to co dělá, je pro budoucnost města správné a že se mu jeho koncept podaří. Protože jinak Úvaly skončí jako jeden z dalších satelitů u Prahy a la Jesenice.

reagovat

© BECC Design

TOPlist