Svátek má Jáchym

Modernizace železničního koridoru v Úvalech se odkládá

22. ledna 2009 nabylo právní moci rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ČR, kterým tento soud zrušil pro nezákonnost rozhodnutí Magistrátu hl. m. Prahy o umístění stavby - modernizace železničního koridoru Běchovice - Úvaly. Na základě tohoto rozhodnutí muselo zrušit své rozhodnutí v této věci i Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Tato rozhodnutí byla napadena žalobou několika úvalských občanů již v roce 2005, definitivní rozhodnutí přišlo až nyní. (více informací uvnitř zprávy).

Pro nás v Úvalech to znamená, že se fakticky opět o několik let odkládá dlouho slibovaná modernizace úvalského železničního koridoru (územní řízení se v podstatě vrací na začátek ...), a to i vlakového nádraží. Lze tedy bohužel čekat, že se této modernizace nedočkáme před rokem 2012.

31. 03. 2009

Saidl Richard, Mahdal Marek

Diskuse ke článku

nadpis:
autor:
zpráva:
Spočítejte:
  • prosím nepoužívejte (x)html tagy
  • odkazy jsou generovány automaticky

vložit příspěvek

vloženo: 1.04.2009 18:21

autor: pompo

nadpis: Co napadli

Netuiste co bylo predmetem zaloby?

reagovat

vloženo: 1.04.2009 22:15

autor: Marek Mahdal - Otevřené Úvaly

nadpis: Kauza rekonstrukce železniční trati v Úvalech

Dobrý den,

Tady je link na rozhodnutí, kde je popsán celý vývoj "kauzy". Je to v zásadě smutné čtení....
-> http://www.mmr.cz/rozhodnuti-o-odvolani-brzak-holeckova-docekal

reagovat

vloženo: 1.04.2009 23:08

autor: pompo

nadpis:

No super.
Aspon vime komu muzeme podekovat az nasim detem spadne nastupiste na hlavu.

Je strasne, ze vrtochy nekolika jedincu dokazou opozdit stavbu o 10 let. Snad je k tomu vedly opravdu zavazne duvody.

reagovat

vloženo: 2.04.2009 07:31

autor: Auwallnick

nadpis: Nezodpovědnost a sobectví některých z nás

Je to tak pane "pompo". Jak tak pročítám ten ministerský elaborát, tak skutečně pouhých 5 osob, byť hájících své zájmy, v tomto případě výhradně zájem "volného výhledu na vláčky" ovlivní kvalitu (a možná i bezpečnost) tisíců lidí denně.... Všichni víme, že trať je už dnes velmi vytížena. Nádražím v Úvalech projde každý den průměrně 3968 cestujících, železniční stanicí Praha-Klánovice pak 3113 cestujících. (SŽDC) Tato čísla se každý den zvyšují v souvislosti se zabydlováním nové zástavby ve městě Úvaly a celém spádovém mikroregionu. A to nemluvím o dalších tisících lidech, kteří dotčenou tratí projíždějí v dálkových spojích. A nádraží v Úvalech je skutečnou ostudou města a drážní pozemky kolem dokonalým příkladem "brownfieldu".

Ta pětice lidí na toto ale vůbec nebrala ohled. Bylo by zajímavé aby tito lidé, alespoň v této internetové diskusi, obhájili svůj názor. Stovky a stovky lidí z Úvalska a okolí chtějí slyšet proč jim rampouchy a omítka bude padat na hlavu další dlouhé roky. Nehledě na nesnesitelný hluk z kolejových spojek a výhybek. Vlak při průjezdu tratí Běchovice - Úvaly skáče jak na trampolíně. Hluk v samotném Klánovickém lese se line široko daleko a už i ty srnky a "NATURAcké" žabky v mokřadech u trati musí být nahluchlé. O "právníku" Kužvartovi se raději vyjadřovat nebudu...

Každopádně čtvrt století stará událost varuje !!!
9.července 1984 - při průjezdu vlaku stanicí Úvaly u Prahy vykolejilo pět vagónu. A výsledek ? 2 mrtví a 8 těžce zraněných.

Brzáku, Holečková, Dočekale ! ... Chcete aby se to opakovalo ?

reagovat

vloženo: 3.04.2009 22:46

autor: David Zapletal

nadpis:

Je to spíš vizitka námi placených úředníků, kteří nejsou schopni vést řízení dle zákona, aby následně nebylo rozhodnutí zrušeno. Dalším důvodem je debilní zákon "chránící" občany i proti jejich vůli, bez něj už by to mohlo být vyřízeno dávno, prostě by se jen vynechal kus zdi. Odvolatelé mají svaté právo a co vím i dobré důvody chránit svoje zájmy, takže jejich napadání je silně nefér. Zmínka o nehodě v roce 84 to už je demagogie jak víno, co třeba ekonomická recese, není to také jejich vina???

reagovat

vloženo: 8.07.2009 09:05

autor: Josef Petrla

nadpis: ... co takhle ty lidi veřejně ukamenovat!?

Já jsem naopak rád, že je konečně vidět, že zde v naší republice má i obyčejný člověk právo hájit své soukromí a bránit se i proti takovému státnímu molochu jako jsou ČD. Někdy se to bohužel nepovede (ESSA apod.). Výsledek je sice nešťastný pro drtivou většinu Úvaláků a dalších lidí, používajících železnici, ale je tu vidět náznak fungujícího právního systému.

reagovat

vloženo: 8.06.2009 12:44

autor: Olin

nadpis: Běchovice - Úvaly

Až pojedete z Úval do Prahy a zpět vlakem a budete se divit, že jede nějak pomalu, poděkujte sdružení, které zařídilo zrušení územního rozhodnutí na stavbu Běchovice - Úvaly. Díky nim se stavět nezačne, ale budou se muset vyměnit staré kolejnice (několik desítek milionů) a pak za pár let při modernizaci opět! Díky tomuto sdružení si zatím můžete prohlížet krásy klánovického lesa. Rychlost 50 místo 120 km/h

reagovat

vloženo: 10.06.2009 07:17

autor: V. Špinka

nadpis: pomalé jízdy

Ty úseky s pomalými jízdami jsou v takovém stavu, že je SŽDC musí okamžitě opravit - rozhodně ty opravy nemohou počkat do příštího roku, což byl první myslitelný začátek rekonstrukce Běchovice - Úvaly (tj. po skončení stavby Libeň - Běchovice).

Plánovaná rekonstrukce přece nemůže být důvodem vykašlat se na průběžnou údržbu.

reagovat

vloženo: 10.06.2009 14:09

autor: Petr Borecký (Otevřené Úvaly)/ Richard Saidl

nadpis: Re: Běchovice - Úvaly

Dobrý den,
musíme Vás trochu poopravit
1) za zrušením územního rozhodnutí nestojí žádné občanské sdružení (notabene Otevřené Úvaly), ale skupina občanů, která podala na žalobu na nezákonnost rozhodnutí úředníků v této věci. Můžeme si stokrát myslet o motivaci oněch občanů, co chceme, ale základním je ten fakt, že oni hájili pouze svá, zákonem daná práva. Úředníci naopak porušili zákon - to je meritum věci. A znovu opakujeme, nemá to nic do činění s tím jestli jsme pro nebo proti modernizaci železničního koridoru (my osobně jsme pro).

2) Pomalá jízda na kolejích - na jaře bylo provedeno měření SŽDC, které zjistilo, že koleje v úseku Blatov - Úvaly jsou v havarijním stavu a proto bylo rozhodnuto o snížení maximální povolené rychlosti na 30 km/h. Prostřední kolej byla ponechána pro rychlíky a Pendolino s rychlostí 80 km/h. Oprava těchto kolejí bude stát cca 110 mil. Kč, které prostě nyní nejsou a SŽDC se je snaží "vydolovat" z ministerstva dopravy.

Tato oprava nemá s rekonstrukcí železničního koridoru nic do činění. Po jejím provedení budou moci vlaky u Úval jezdit rychlostí 120 km/h. Po dokončení přestavby železničního koridoru bude návrhová rychlost pro Úvaly 140 km/h.

reagovat

vloženo: 11.06.2009 00:16

autor: Olin

nadpis:

Děkuji za informace.
Také Vás musím trochu poopravit:
Nyní je pomalá jízda v 1. a 2. koleji 50 km/h, v nulté (prostřední) je 80 km/h. SŽDC to mělo spočítané velice dobře. Kdyby začla rekonstrukce koridoru příští rok, vyšlo by to. Jelikož by stejně kvůli stavebním pracem byla snížena rychlost na 50 km/h. Nicméně 110 milionů je velká investice. Je to, jako kdybyste si museli koupit zcela nové auto, i když víte, že to budete používat půl roku. Kolejnice mají totiž životnost několik desítek let.
Chápu, je to právo občanů, stejně jako je moje právo myslet si cokoliv o jejich sobeckosti. Jsem přesvědčený, že se stavou Běchovice - Úvaly souhlasí naprostá většina obyvatel v Úvalech. Asi není třeba zmiňovat otřesný stav nástupišť, podchodů, atd. Po rekonstrukci bude rychlost z Běchovic do Úval 160 km/h, ve stanici Úvaly bude snížená rychlost (nejspíš na 120 km/h, na českobrodské straně pak současných 100 km/h). Asi je všem jasné, že vlivem mnohem lepších parametrů koleje bude hluk mnohem menší.

reagovat

vloženo: 14.06.2009 14:06

autor: David Zapletal

nadpis:

Přiznám se, že mně osobně není úplně jasné a zřejmé, jestli bude hluk mnohem menší. Bude zde sice lepší kolejový svršek a nějaké protihlukové stěny, na druhé straně ovšem až dvojnásobná rychlost projíždějících vlaků. Podvodných hlukových studií počítaných odzadu od kýženého výsledku jsem už taky pár viděl.

reagovat

vloženo: 15.06.2009 00:11

autor: Olin

nadpis:

Dvojnásobná rychlost prosím ne. V Úvalech bude 120 km/h (nyní 100 km/h). 160 km/h bude z Běchovic před Úvaly.
Ohledně hluku - stoupněte si někdy ke staré štrece (např. Lysá nad Labem - Kolín) a pak k nové, např. Český Brod - Kolín. Hluk je opravdu výrazně menší. Není nic horšího než rychlík přes Úvaly 100 km/h přes rozmlácený veksle...neskutečný hluk. A co teprve nákladní vlak. To na moderních kolejích bude úplně jinak, věrte tomu nebo ne. Nicméně chápu, že v ČR je zvyk kritizovat zcela všechno.

reagovat

vloženo: 15.06.2009 13:49

autor: David Zapletal

nadpis:

Psal jsem AŽ dvojnásobná, což platí pro úsek od Běchovic, v samotných Úvalech je to samozřejmě méně. Vůbec nezpochybňuju vliv modernizace na hluk, jen tvrdím že i rychlost na něj má vliv, stejně jako samotné vlaky a jejich technický stav, o nichž si také nedělám velké iluze. Další věcí bude kvalita provedení, viz některé nové komunikace. "Zvyk kritizovat zcela všechno" je jeden extrém, bezbřehé jásání pak druhý ze kterého jsem v tomto státě spolehlivě vyléčen.

Osobně mám za to, že kdyby těm lidem byla nabídnuta nějaká slušná cena za jejich domečky, tak by bylo dávno po problému a ještě by se ušetřilo.

reagovat

vloženo: 16.06.2009 12:48

autor: Olin

nadpis:

Promiňte, nerozumím Vašim výpočtům. Nyní je z Blatova do Úval povoleno 120 km/h, bude 160 km/h. V Úvalech je 100 km/h, bude 120 km/h.
Nutno říci, že z Blatova do Úval není žádná okolní zástavba, kromě hospody v Klánovicích u Dašů.

Dvojnásobek ve zvýšení rychlosti nevidím, naopak z Váš čiší zakomplexovanost ve stylu "v ČR je vše na h***. Tak ať se Vám s Vaší skepsí hezky žije. V další diskusi nemá smysl pokračovat.

reagovat

vloženo: 19.06.2009 20:48

autor: David Zapletal

nadpis:

Sám jste výše psal že aktuálně je v úseku Blatov-Úvaly omezení na 80 km/h, po modernizaci to bude 160 km/h, jestli toto není dvojnásobek tak jsem asi chodil do školy zbytečně. Svoje hodnocení mojí osoby si nechte pro sebe, nebo aspoň zkuste najít odvahu se pod něj podepsat.

reagovat

vloženo: 20.06.2009 10:00

autor: Olin

nadpis:

Traťová rychlost je už několik desítek let 120 km/h. Omezení na 80 km/h je pomalá jízda - dočasné omezení rychlosti, které bylo zavedeno z důvodu nevyhovujícího stavu železničního svršku. To omezení bylo zavedeno teprve nedávno.

reagovat

vloženo: 5.10.2011 22:13

autor:

nadpis: kordior

kdy bude koridor z uvaly az do prahy bechovice?

reagovat

vloženo: 6.10.2011 08:14

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: Re:

Pokud se nic již nestane, tak začátek prací na modernizaci koridoru je plánován na druhou polovinu roku 2012 a dokončení v průběhu roku 2014. Více na http://www.zelpage.cz/zpravy/8290

reagovat

© BECC Design

TOPlist