Svátek má Pavla

Co se děje ve městě (Borecký Petr)
29. 03. 2017 Den Země na Klepci 2017 "Den Země", aneb 15. dubna 2017 opět na Klepci
4. 08. 2016 Příspěvek k diskusi o referendu o úvalském koupališti
18. 04. 2016 Město Úvaly připravuje svůj první generel zeleně Město Úvaly přikročilo ke zpracování základního konceptu pro péči o městskou zeleň, a to Generelu zeleně. Zpracovatelem je pan Ing. Lukáš Štefl, Ph.D z atelieru pro zahradní a krajinářskou tvorbu JARDINS. Více si můžete přečíst uvnitř zprávy ...
24. 04. 2015 Velký balvan na cestě k opraveným ulicím v Úvalech odvalen! Zastupitelstvo města dnes na svém zasedání (mimo takových věcí, jako je zbavení Klementa Gottwalda čestného občanství města) odsouhlasilo vedení města vskutku historickou věc - rozsáhlý výkup pozemků pod komunikacemi města. (více uvnitř zprávy)
31. 03. 2015 Mateřská škola Kollárova/ Pražská prošla nezávislou evaluací Cílem této evaluace bylo zjištění, jak naše MŠ funguje z pohledu rodičů, dětí a učitelů. Součástí hodnocení byly i návrhy na zlepšení toho, kde byly zjištěny nedostatky. Celkově však úvalská škola obstála v evaluaci velmi dobře. Evaluace je ke stažení na webových stránkách města.
22. 02. 2015 Chatka na Vinici, aneb poraďte, co s tím ? Na Vinici se nachází objekt staré, snad myslivecké chatky, která ani není zapsána v katastru nemovitostí. Dnes tam občas přespávají bezdomovci, jinak je chatka vybydlená. Letos by v této oblasti měla začít výstavba z dotace Pošembeří - odpočinkové místo zvané Stonehenge (http://www.mestouvaly.cz/…/ma…/probihajici-investice-mesta/…). Součástí této akce je i likvidace této chatky. Ozvali se někteří Úvaláci, že by to byla škoda a že by se chatka možná dala využít i jinak. Máte nějaký nápad (který by byl realizovatelný i dlouhodobě provozně)? Těšíme se na podněty v diskusi. Petr Borecký, starosta města    
22. 02. 2015 Zastupitelstvo města schválilo odkoupení objektu č.p. 12 v Riegrově ulici (bývalá Fruta) Kupní cena objektu je sjednána na částku 11,2 mil. Kč a město ji bude splácet tři roky. Město tak již letos na jaře bude mít nové zázemí pro VPS, kanceláře pro budoucí technické služby města a další odbory městského úřadu. Zároveň bude možné oddělit provoz techniky VPS od prostor, kam si občané chodí vyřizovat agendu, což výrazně spolu s letošní rekonstrukcí budovy č.p. 897 zkultivuje prostory pro veřejnost. ...pokračování níže...
23. 01. 2015 Železniční přejezd v Husově ulici bude ve dnech 1.2 - 9.2.2015 uzavřen ! Pozor ! Důležitá informace z oblasti dopravy v Úvalech Železniční přejezd v Husově ulici bude ve dnech 1.2 - 9.2.2015 uzavřen ! Během této uzavírky bude občanům nově umožněn průchod přes ulici Smetanova, Vydrova a přes nově vybudovaný chodník do prodlouženého podchodu na nástupiště. Další možností pro pěší je průchodem pod mostem Výmola (Hálkova ulice) a dále do ulice Pražská. Pro automobily je k dispozici vyznačená objízdná trasa vedená pod mostem Na Spojce.
6. 01. 2015 Chcete se podívat, co a komu Úvaly minulý měsíc platily? Podívat se můžete zde (odkaz uvnitř zprávy). Tyto zprávy budete od nynějška pravidelně každý měsíc nacházet na webu města. Věříme, že hospodaření města bude pro Vás tímto opět o něco průhlednější.
28. 11. 2014 Historicky první video přenos z jednání zastupitelstva Úval je na internetu! Zastupitelstvo zasedalo 27.11. od 18:00 v DPS a Vy se díky Robinovi Dusparovi můžete podívat, jak toto jednání probíhalo. Upozorňujeme, že záznam je dlouhý cca 4,5 hodiny. Odkaz, na kterém můžete shlédnout záznam z jednání zastupitelstva je webových stránkách města a uvnitř této aktuality.
13. 11. 2014 Ondra Teplý vyhlásil útok kanál La Manche! Dnes večer proběhl Železný večer s Úvalákem Ondrou Teplým, věnovaným jeho životu se sportem a v posledních letech s triatlonem, který vyvrcholil úspěšnou účastí na letošním Iron Manovi na Havaji.
4. 11. 2014 Vznikla úvalská koalice pro volební období 2014 – 2018 Dnes byla podepsána koaliční smlouva mezi Otevřenými Úvaly, ČSSD a ODS. Na základě této smlouvy obsadí sdružení Otevřené Úvaly ve vedení post starosty (Petr Borecký a dvou radních (Lída Milerová, Josef Polák), ODS post uvolněného místostarosty (Alexis Kimbembe) a ČSSD post neuvolněného místostarosty (Vítězslav Pokorný). Strany a sdružení v této koalici získaly celkem 60,5% všech hlasů voličů, kteří se zúčastnili voleb. ...pokračování...
4. 11. 2014 Koaliční smlouva mezi Otevřenými Úvaly, ODS a ČSSD podepsána. Kdo by měl být starosta města? Jaké bude složení orgánů města? Více se dočtete uvnitř zprávy.
18. 10. 2014 Rodí se úvalská koalice pro období 2014 - 2018 Dne 17.10.2014 ve večerních hodinách členové sdružení Otevřené Úvaly jednomyslně vyjádřili svůj souhlas a podporu nově vznikající koalici Otevřených Úval - ODS - ČSSD. Koaliční smlouva, která bude reflektovat priority všech tří partnerů je v současné době připravována a bude podepsaná v nejbližších dnech. Jednání o možné spolupráci byla vedena i se spolkem PRO Úvaly a s NK TOP 09, avšak tato jednání nevedla k cíli.
13. 10. 2014 Občan Úval, Lukáš Rubeš, vyzval nově zvolené zastupitele k většímu otevření města veřejnosti Tuto výzvu uveřejnil na svém webu www.uvaly.cz (plný text výzvy je zde). K této výzvě se hlásíme, oficiální postoj našeho sdružení najdete uvnitř zprávy.
7. 10. 2014 Zdá se Vám způsob hlasování v komunálních volbách složitý? Nechce se Vám pročítat sáhodlouhý návod, jak na to? Na těchto stránkách si své hlasování můžete vyzkoušet nanečisto a hned uvidíte, jaký má Váš způsob hlasování vliv na konečné výsledky :-)
5. 10. 2014 Předvolební debata na www.uvaly.cz Předvolební debata na http://www.uvaly.cz/predvolebni-debata-lidru-1-cast/ Na výše uvedeném serveru si můžete přečíst předvolební debatu představitelů jednotlivých stran a sdružení. Děkujeme Lukášovi Rubešovi za zorganizování této debaty.
29. 09. 2014 Parkoviště u nádraží a přestupní terminál bus/vlak/auto/kolo. Co nového? V souvislosti s rekonstrukcí drážního koridoru jsou již dlouhodobě připravovány zásadní změny, které povedou k radikálnímu zlepšení dopravní situace po skončení rekon...strukce drážního koridoru. Jedná se zejména o následující dvě investice:
22. 09. 2014 Úvalské lejnotrysky Fotografie níže vypadají na první pohled romanticky. Ale jenom na první. Protože na pohled druhý a na první čmuch je jasné, že nejde o romantiku, ale o tryskající výkaly z úvalské kanalizace. Tento pohled a smrad si po každém jen trochu větším dešti užívají zejména obyvatelé Horovy čtvrti, ale ochuzeni již nejsou ani obyvatelé ulic Riegrova a sousedé ČOV. Proč tomu tak je a co s tím? Odpověď hledejte v článku.
29. 08. 2014 Regulace parkování v centru Úval již letos na podzim Není žádným tajemstvím, že rok od roku je možnost zaparkování v centru Úval, zejména náměstí Arnošta z Pardubic a Husovy ulice horší a horší, ne – li katastrofální. Trpí tím občané žijící v centru, obchodníci, ale vlastně každý, kdo si chce něco v centru města nakoupit nebo něco vyřídit. Co s tím? Dozvíte se uvnitř článku.
16. 08. 2014 Jak se to má s kapacitou mateřských školek po výstavbě MŠ Cukrovar Podobně, jako někteří z Vás, jsem dostal informaci, že je sice dobře, že se staví nová mateřská školka v Cukrovaru s kapacitou 50 dětí, ale že „… projekt počítá s dnešním počtem dětí. Co ale bude s těmi, jejichž mladí rodiče se nastěhují do nově stavěných domů? Do Cukrovaru se vejdou děti současné, nikoli budoucí…“
12. 08. 2014 Rekonstrukce ulic Alešova a V. Nováka dokončena Po dvou a půl měsíci prací byla dokončena kompletní rekonstrukce ulic Alešova a Vítězslava Nováka. V centru Úval tak vznikla první ucelená enkláva, kde veřejné prostory našeho města ...již vypadají na úrovni odpovídající 21. století. Více o rekonstrukci dalších úvalských ulic a foto uvnitř článku ...
25. 07. 2014 Úvaly získaly dotaci 13 000 000 Kč na rozšíření základní školy Město Úvaly dnes obdrželo oficiální informaci z Ministerstva financí ČR o přidělené dotace ve výši 13 mil. Kč. Tato dotace bude použita na spolufinancování rozšíření kapacity základní školy v Úvalech a na tak dlouho odkládanou celkovou rekonstrukci šaten. Celá akce bude s ohledem na podmínky dotace probíhat  v měsících září 2014 - březen 2015, prosíme tím zároveň rodiče i děti o pochopení za kvůli snížení komfortu výuky v tomto období.
19. 07. 2014 Kupní smlouva na pozemky města v Radlické čtvrti schválena Zastupitelstvo města Úvaly včera schválilo prodej pozemků v Radlické čtvrti společnosti JARO REAL. Podpis této smlouvy přinese městu v letošním roce 10 mil. Kč, v příštím roce pak 18,3 mil. Kč, tedy celkem 28,3 mil. Kč, dále pak 5,8 mil. Kč na poplatku za zhodnocení pozemků. Více informací uvnitř zprávy ...
24. 06. 2014 Letní kino v Úvalech 5. července 2014 se od 21:30 na hřišti na Slovanech uskuteční první promítání letního kina v Úvalech (film Kdopak by se vlka bál) - pořádá Městský úřad v Úvalech. Je to pokus trochu oživit letní dění v našem městě a podpořit jeho opakování můžete svojí hojnou účastí.  Přineste si s sebou židle, lehátka, karimatky, prostě vše, na čem se můžete uvelebit a vychutnat si film a občerstvení. Pokud se akce setká s úspěchem, bude ji město rádo opakovat a třeba se stane novou tradicí. Skladbu filmů v letním kině můžete i ovlivňovat - na této adrese si můžete stáhnout seznam filmů a na městský úřad posílat Vaše návrhy, co pustit příště.
11. 06. 2014 Úvaly zvládly v rekordním čase připravit žádost o dotaci na rozšíření základní školy Město Úvaly dnes podalo žádost o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na rozšíření kapacity základní školy. Jde o tzv. stavební úpravy C, které jednak zvýší kapacitu ZŠ o 7 kmenových tříd (cca 180 dětí) a dále budou kompletně zrekonstruovány zcela nevyhovující šatny. Pokračování uvnitř zprávy ...
11. 06. 2014 Úvaly získaly dotaci na novou mateřskou školu Starosta Úval dnes podepsal se Středočeským krajem smlouvu o poskytnutí dotace na výstavbu nové mateřské školy v areálu cukrovaru. Tato školka rozšíří kapacitu předškolních zařízení v Úvalech o 50 míst a měla by umožnit, aby se do mateřských školek provozovaných městem dostaly všechny děti od cca 3 let věku. Pokračování uvnitř zprávy  ...
29. 05. 2014 Omezení další výstavby v Úvalech – co je zbožné přání a co realita ? Jednou z věcí, kterou často od občanů slýchám je zhruba toto: „Před čtyřmi lety jsme Vás mimo jiné volili, protože jsme věřili, že zastavíte další výstavbu v Úvalech, ale Vy jste se místo toho spřáhli s developery a jste jako ti ostatní“. V současné době je starým územním plánem nastaven růst města až na cca 11 tis. obyvatel. Jeho současná podoba je prací předchozích zastupitelstev, ve kterých naše sdružení ještě nebylo nebo bylo v opozici. Jediná plocha byla k zástavbě navržena v tomto období – zadní část Vinice pro cca 40 domů s cca 120 obyvateli.   ...pokračování níže...
24. 04. 2014 Úvaly zveřejní kompletní dokumentaci ke kauze "losovačka" Ve středu 23.4.2014 se konalo mimořádné zasedání finančního výboru a mimořádné jednání rady města Úvaly. Byla připravena zpráva finančního výboru města ke kauze "úvalské losovačky", se kterou se seznámila rada města a se kterou dnes bude seznámeno zastupitelstvo města a občané. Více informací najdete uvnitř zprávy.
23. 04. 2014 "Úvalská losovačka" telegraficky… Nebyli bychom v Úvalech, kdyby se během týdne od medializace úvalské losovačky nevyrojily různé teorie, "zaručené" informace, spekulace, zkrátka drby… Jaká jsou skutečná fakta se dočtete uvnitř článku.
9. 04. 2014 V Úvalech přibude třetí mateřská školka Město Úvaly totiž uspělo s přepracovanou žádostí na ROP Střední Čechy a získalo dotaci na výstavbu další školky s kapacitou 50 dětí v areálu bývalého cukrovaru. Součástí výstavby nové školky bude i rekonstrukce příjezdové ulice /tato bude hrazena z peněz města/. Nová školka by měla být uvedena do provozu 1.9.2015, tedy již příští rok. Více informací naleznete na webových stránkách města. (Odkaz bude aktivní po otevření zprávy).
26. 03. 2014 Postup při pořizování nového územního plánu Úval Jak jste již zřejmě byli informováni, v současné době město Úvaly zpracovává nový územní plán. V průběhu přípravy nového územního plánu může veřejnost a vlastníci pozemků v různých fázích přípravy podávat připomínky (veřejnost)  a námitky (vlastníci dotčených pozemků). Bližší informace o novém územním plánu najdete na webu města, my jsme pro Vás připravili tabulku, ze které zjistíte, kdo a co může v jaké fázi přípravy územního plánu aplikovat a připravovat. Odkaz na tabulku najdete uvnitř zprávy. Věříme, že Vám bude tento materiál užitečným pomocníkem.
18. 02. 2014 Jak hospodaří (a hospodařilo) město Úvaly? Letos se blíží k závěru období největších investic města Úvaly v jeho historii a zároveň jsme se již vzdálili rokům 2012 – 2013, které byly vnímány jako kritické. Určitě si vzpomínáte na fámy typu „město nemá na výplaty“ nebo na články typu „v úvalském rozpočtu zeje díra 30 milionů Kč.“. Takže, jaká je realita? Loňský rozpočet města skončil s přebytkem 6,8 mil. Kč, rozpočet na rok 2014 je v tuto chvíli v plánovaném přebytku 13,2 mil. Kč (a to i po splátkách všech úvěrů a odpočtu rezervy na rekonstrukce silnic ve výši 14 mil. Kč). V hotovosti má město nyní na účtech přes 22 mil. Kč. Znamená to, že je všechno růžové? Samozřejmě, že ne, ale rozhodně má tento stav daleko k bankrotu nebo neřízenému hospodaření. Rozpočet samozřejmě nelze hodnotit jen z pohledu jednoho roku nebo dvou. Pojďme se tedy podívat na hospodaření města s určitým odstupem. V tomto ohledu je docela zajímavé srovnat si historii se současností. Nejprve několik čísel.   ....pokračování....
13. 11. 2013 Vyjádření vedení města Úvaly k článku "Zadlužené Úvaly přehlédly 34 milionů" Vyjádření vedení města Úvaly k článku „Zadlužené Úvaly přehlédly 34 milionů“, který vyšel dne 7.11.2013 v deníku 5+2 Nečekanou obří díru v obecním rozpočtu musí řešit šestitisícové Úvaly. Město na východ od Prahy totiž ve svém účetnictví přehlédlo 34 milionů korun. A rázem se staly jednou z nejzadluženějších obcí regionu. Podle zastupitelky a členky finančního výboru Heleny Váňové je ale hlavní vina na vedení města. "Nedělají se kontroly čerpání rozpočtu a není nikdo ve vedení města, kdo by to vyžadoval," říká. "Deset let se nepohne s ničím, vyčerpali finanční zdroje absolutně neuváženě," dodává další z kritiků radnice Petr Hrubý. "Současné vedení vyždímá všechny peníze a ti, kdo přijdou v dalším období, nebudou mít na nic, město bude mít jen povinnosti," poukazuje další zastupitel a bývalý starosta Ivan Černý. "Pokud zadavatel (město – pozn. red.) nezíská dlouhodobý úvěr v celkové výši 110 milionů, hrozí, že nedodrží některé z podmínek poskytnutých dotací a následně bude nucen již čerpané dotace vrátit," stojí v usnesení rady města z 16. října, které řeší, jak vybrat banku, která novou půjčku poskytne. Výše uvedené jsou citace z článku „Zadlužené Úvaly přehlédly 34 milionů Kč“, který vyšel dne 7.11.2013 v deníku 5+2. Celý článek najdete na http://praha-vychod.5plus2.cz/47511/zadluzene-valy-prehledly-34-milionu. Je nám jasné, že tato informace vzbudila oprávněný zájem a obavy občanů Úval i veřejnosti, včetně dodavatelů města. S ohledem na důležitost celé záležitosti považujeme za nutné, uvést informace ve výše uvedeném článku do kontextu a na pravou míru. Nejprve několik podstatných informací: ...pokračování níže
6. 05. 2013 Jak se to má s dluhem Úval? Na posledním dubnovém zastupitelstvu jsem prezentoval aktuální finanční situaci města Úvaly /zprávu pro zastupitelstvo naleznete zde -  než budete pokračovat dál, doporučujipřečíst/. Měl jsem za to, že se jednalo o materiál v rámci možnostísrozumitelný a jasný. Pak však ke mně dorazil e-mail od pana Jelínka, o kterém jsem následně zjistil, že je dále rozposílán po Úvalech mezi občany. Tento e-mail naleznete zde.
23. 11. 2012 Proč jsem (zatím) proti městské policii v Úvalech V minulých dnech byl veřejnosti představen dokument „Městská policie v Úvalech – návrh na její vznik od 1.1.2013“, který vytvořil MUDr. Jan Šťastný, starosta Úval v rámci své činnosti v Komisi pro prevenci kriminality. Tento materiál má sloužit jako podklad pro zastupitele a pro občany pro rozhodování o tom, zda zřídit nebo nezřídit městskou policii v Úvalech. Více informací najdete uvniř článku ...
14. 11. 2012 Priority rozpočtu města na rok 2013 Zastupitelstvo města dne 8. listopadu schválilo rozpočet města na rok 2013. Celkové příjmy a výdaje rozpočtu jsou naplánovány na 238,9 mil. Kč, rozpočet je tedy navržen jako vyrovnaný. Jaké jsou tedy příjmy rozpočtu pro příští rok?
7. 11. 2012 Proběhlo setkání s občany Úvalu k záměru dostavby závodu ESSA 6. listopadu od 18.00 proběhlo v DPS setkání představitelů města (p. Breda – místostarosta, p. Šťastný – starosta, p. Borecký – předseda finančního výboru a zastupitel), zástupců a majitelů firmy ESSA Czech (p.  Bonet - majitel, Ing. Ludvík – ředitel) a občanů Úval (cca 80 lidí zejména z oblasti Hodov) na veřejné diskusi o záměr firmy ESSA Czech rozšířit svoji továrnu na Hodově.
2. 11. 2012 Rozšíření firmy ESSA Czech v Úvalech, ano či ne? V minulých dnech hladinu úvalského veřejného života rozčeřilo nedávné usnesení výboru pro výstavbu, kterým tento výbor vyslovil svůj souhlas  s tím, aby za určitých podmínek došlo k dostavbě areálu firmy ESSA Czech na Hodově. Chcete-li vědět více, čtěte dále ...
25. 10. 2012 Probíhá tvorba rozpočtu města na rok 2013 Měsíc říjen je dobou, kdy se obvykle ve firmách i státní správě připravují rozpočty na příští rok. Ani Úvaly nejsou výjimkou. Od září jsme dávali dohromady projekty, které chceme a které je potřeba ve městě udělat  -  dokončení  kanalizace a vody a revitalizace rybníků, rekonstrukce silnic, ulic  a náměstí (80 mil. Kč), rozvoj veřejného osvětlení (2. mil)  nové školní šatny  (5 mil.), zahájení projektu a stavby nové školky (5 mil.), přestěhování úřadu a rekonstrukce domu na náměstí (10 mil.), hudební škola (10 mil.), rekonstrukce č.p. 65 (15 mil.).
2. 04. 2012 Místní koeficient daně z nemovitosti se v Úvalech od příštího roku sníží z čísla 5 na číslo 3 Jak jste asi zaregistrovali, velké diskuse kolem výše místního koeficientu daně z nemovitosti v Úvalech probíhaly minimálně od loňského roku. Proti koeficientu 5, který jsme prosazovali a spolu s dalšími koaličními zastupiteli se v Úvalech zvedla velká vlna odporu. Petici proti tomuto koeficientu podepsalo 1 100 občanů, současně došlo ke změně zákona o dani z nemovitosti, která razantně zvýšila platby za zpevněné a ostatní plochy. Více informací o změně koeficientu najdete uvnitř aktuality.
8. 02. 2012 Oficiální prohlášení sdružení Otevřené Úvaly k přečinu pana starosty Na webu města byla panem starostou MUDr. Šťastným uveřejněna informace, že se dopustil přečinu řízení vozidla pod vlivem alkoholu. Tento osobní prohřešek, ať je jakkoli morálně odsouzeníhodný,  je osobním selháním jednotlivce, který z něj musí vyvodit důsledky dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. My se ale necítíme povoláni na veřejném zasedání zastupitelstva města hlasovat ve věci osobního rozhodnutí a posuzovat morální kvality jednotlivce. Cílem naší práce v zastupitelstvu a radě je podílet se s koaličními partnery na zlepšování kvality života ve městě v duchu programového prohlášení. Pokud pan starosta dospěje k osobnímu rozhodnutí opustit tuto funkci, nebo jej k tomu zaváže hlasování v mateřské ODS, jsme připraveni jednat o novém složení vedení města a nabídnout osobnosti na post starosty.
24. 03. 2011 Roky 2011 – 2013, roky velkých investic Letošní rok je rokem, kdy město Úvaly zahajuje nejrozsáhlejší investiční program do infrastruktury. Během příštích třech let budeme realizovat výstavbu v objemu téměř půl miliardy Kč. V převážné většině však půjde o akce, které se přímo neprojeví na zlepšení vzhledu našeho města – vodovod, dostavba kanalizace, úprava čističky a rybniční soustavy, malá nástavba školy. Je však nutné je provést, abychom přiblížili komfort života obyvatel našeho města poměrům 21. století.
24. 03. 2011 Programové prohlášení pro volební období 2010 – 2014 Preambule: Na základě výsledku komunálních voleb, které se uskutečnily ve dnech 15. a 16. října 2010 proběhla intenzivní série jednání směřující k sestavení koalice stran a volebních sdružení, která se budou bezprostředně podílet na řízení města ve volebním období 2010 až 2014. Tato jednání následně vyústila v návrh na vznik široké koalice Občanské demokratické strany (ODS), občanského sdružení Otevřené Úvaly (OÚ) a České strany sociálně demokratické (ČSSD). Tento program bezprostředně vychází z volebních programů koaličních stran a volebních seskupení a bude vodítkem pro činnost vedení a Rady města Úvaly. Koaliční strany prohlašují, že případné změny obsahu tohoto Programového prohlášení musí být výsledkem konsenzu koaličních partnerů, kteří jsou zastoupeni ve vedení a v Radě města. Programové prohlášení je rozděleno do jednotlivých oblastí; jednotlivé oblasti budou mít – obdobně jako ve větších a magistrátních městech své garanty; starosta, dva místostarostové a dva radní budou pověřeni koncepčním řízením samosprávné složky určité oblasti. Rada města si jako svůj poradní orgán vytvoří komise. Ze zákona bude zřízen Finanční výbor a Kontrolní výbor. Budeme usilovat o pokračování činnosti Výboru pro výstavbu. Zvážíme obnovení Výboru, popřípadě komise, pro prevenci kriminality.
7. 12. 2010 Stávka se Úvalům vyhne Plánovaná stávka zaměstnanců veřejného sektoru plánovaná na středu 8.12.2010 se Úvalům vyhne. V plném provozu bude jak městský úřad, tak úvalské školy a školky. Nezbývá než poděkovat všem zaměstnancům města a jeho organizací za vůči občanům vstřícný postoj.
8. 11. 2010 Zastupitelstvo zvolilo nové vedení Úval Dne 8. listopadu se konalo od 18:00 v PDS zasedání nově zvoleného zastupitelstva Úval, které zvolilo nové vedení města. Jak tyto volby dopadly si můžete přečít uvnitř článku.
17. 10. 2010 Výsledky voleb v Úvalech Úvalské komunální volby skončily. Největší důvěru jste dali ODS (30,68%/ 5 zastupitelů) a Otevřeným Úvalům (29,58%/ 5 zastupitelů), kdy se tato dvě uskupení stala vítězi úvalských voleb. Dále jste do zastupitelstva poslali TOP 09 (16,37%/ 2 zastupitelé), ČSSD (11,77%/ 2 zastupitelé) a KSČM (6,48%, 1 zastupitel). Do zastupitlelstva se nedostala Suverenita - blok Jany Bobošíkové (5,09%). 
11. 10. 2010 Město Úvaly ocenilo své významné občany Zastupitelstvo města na návrh rady města a Klubu přátel historie a přírody Úval a okolí schválilo u příležitosti 710. výročí Úval ocenění významných občanů našeho města. Tato ocenění byla předána na slavnostním večeru v DPS dne 8.10.2010. Kdo obdržel čestné občanství města a plaketu, najdete uvnitř zprávy.
8. 09. 2010 Komunální volby 2010 ... aneb koho můžete vybírat? Milé Úvalačky, milí Úvaláci. Čtyři roky uplynuly jako voda a Vy máte opět možnost v rámci komunálních voleb zamíchat sestavou řídící Vaše město. Z koho můžete tentokráte vybírat? V Úvalech budou kandidovat ODS (J. Štastný), Otevřené Úvaly (M. Breda), TOP 09 (I. Černý), ČSSD (P. Petržílek), KSČM (L. Morávek) a Suverenita - blok Jany Bobošíkové (E. Kiššová). Komunální volby se v Úvalech budou konat ve dnech 15. - 16.10.2010.
31. 05. 2010 Výsledky parlamentních voleb v Úvalech Jak občané naší republiky hlasovali v sobotu v parlamentních volbách již víme. Pokud Vás zajímá, jak hlasovaly(i) Úvalačky a Úvaláci, najdete uvnitř této aktuality. Porovnání s celostátními volbami (ale i výsledky za Prahu) je docela zajímavé.
6. 05. 2010 Program veřejného zasedání zastupitelstva dne 13.5.2010   Vážení spoluobčané, uvnitř této zprávy naleznete program zastupitelstva, které se koná příští čtvrtek od 18:00 v DPS. Toto zastupitelstvo bude mít na programu mimo jiné změnu územního plánu, která se týká rozšíření projektu Hostín za přeložku I/12, projednání dotace na dostavbu kanalizace a rozdělení peněz mezi sportovní a zájmové organizace v Úvalech. Celý program jednání zastupitelstva najdete uvnitř zprávy.
26. 04. 2010 Kdy a v kterých čtvrtích bude probíhat výstavba kanalizace v Úvalech? Uvnitř této zprávy se dozvíte, kdy se bude ve Vaší čtvrti stavět kanalizace, na kterou město získalo dotaci 204 milionů Kč.
14. 04. 2010 Úvaly získaly dotaci 204 milionů Kč na částečnou dostavbu vodovodu a kanalizace Tuto dotaci město získalo z Operačního programu Životní prostředí a její výše pokrývá celkové náklady výstavby z 85%, město tedy bude muset stavbu kofinancovat cca 36 mil. Kč. Za tyto peníze dojde k dostavbě vodovodu a kanalizace ve čtvrti V Setých a Radlická čtvrť. Získaná dotace bohužel nepokrývá výstavbu kanalizace v Zálesí, Horova čtvrť a staré Slovany. K problematice infrastruktury se blíže vrátíme v příštím čísle časopisu Otevřené Úvaly.
11. 03. 2010 Lidské hyeny mezi námi Jen necelý rok a půl fungovalo v pořádku dětské hřiště na Slovanech. Tedy, fungovalo by i nadále, pokud by někdo, pro nějž nemáme slušné slovo (tím se omlouvám hyeně z nadpisu článku) v sobotu neukradl plastovou skluzavku. Mentální pochody takového individua, které se neštítí ukrást skluzavku sloužící malým dětem, jsou nám opravdu nepochopitelné. V každém případě, pokud jste si všimli, že někdo buď v sobotu 6. nebo v neděli 7. března transportuje na Slovanech  modrou skluzavku, upozorněte na to prosím Policii ČR. Pokusíme se, ve spolupráci s městem, skluzavku co nejdříve opravit.
23. 02. 2010 Výzkumné pracoviště Centra pro energetický výzkum litosféry bude možná v Úvalech Pod tímto možná nicneříkajícím titulkem se skrývá možnost, že v Úvalech bude již brzké době vybudováno špičkové vědecké pracoviště. Zajímá Vás tato informace? Čtěte více uvnitř článku.
23. 02. 2010 Na připomínkování nového územního plánu Úval máte již jen 14 dní! Asi každého vlastníka nemovitosti v Úvalech (pozemku, rodinného domu atd.) zajímá, co se za jeho dvorkem v budoucnu může či nemůže postavit. Betonárka? Nové rodinné domy? Nebo tam zůstane pole? O tom všem rozhoduje územní plán. A ten se nyní připravuje zcela nově a Vy máte jen posledních 14 dnů, kdy jej můžete připomínkovat! Více informací najdete uvnitř zprávy.
24. 09. 2009 Program zasedání zastupitelstva města dne 24.9.2009 Podrobnější informace naleznete uvnitř této zprávy, nicméně již nyní je možné říci, že toto zastupitelstvo bude projednávat důležitá témata - problém s byty SBD Vesna, rekonstrukci rybníků, rekonstrukci ČOV a další body.
20. 07. 2009 Podmínky a priority dostavby vodovodu a kanalizace v Úvalech Zastupitelstvo města Úvaly na svém červnovém zasedání schválilo velmi důležitý bod svého jednání - a to stanovení priorit pro výstavbu vodovodu a kanalizace v Úvalech. Dostavba kanalizace a vodovodu se v Úvalech týká cca 1 370 obyvatel, tedy cca čtvrtiny obyvatel našeho města. Pokud Vás toto téma zajímá, více informací najdete uvnitř této aktuality.
1. 06. 2009 Program veřejného zasedání zastupitelstva města dne 4.6.2009 Vážení spoluobčané uvnitř této zprávy naleznete program zastupitelstva, které se koná tento čtvrtek od 18:00 v DPS. Toto zastupitelstvo bude jedno z těch důležitějších, protože se zde bude rozhodovat o stanovení pořadí jednotlivých městských čtvrtí při dobudovávání kanalizace a dále rozdělovat příspěvky pro jednotlivé sportovní a zájmové organizace a spolky pro rok 2009.
18. 03. 2009 Úvaly se v budoucnu rozšíří za plánovanou přeložku I/12 Rozhodlo o tom zastupitelstvo na svém včerejším zasedání. Projekt společnosti MEI Holding tedy bude moci být uskutečněn v plném plánovaném rozsahu. Pro toto usnesení hlasovali zastupitelé za ODS (pí. Váňová, p. Šťastný, p. Turan a p. Štěpánovský), dále pak p. Černý, p. Netušil, p. Linhart (Volba pro Úvaly) a pí. Novosádová a p. Kolařík (Nová šance). Proti hlasovali zastupitelé za Otevřené Úvaly (pí. Milerová, p. Breda, p. Švejnoha a p. Borecký) a KSČM (p. Morávek).
8. 03. 2009 Veřejná diskuse v Úvalech zřejmě dosáhla svého dna ... aneb je v zájmu projektu Hostín povoleno už opravdu všechno? Proč tak silná slova? Přečtěte si tento krátký článek.
5. 03. 2009 Řešení problému nedostatku míst v mateřských školách v Úvalech se odkládá, zato budeme mít nové hasičské auto a hasičárnu. Zastupitelstvo, které se konalo ve čtvrtek 19. února 2009, mělo na svém programu mimo jiné i dva body, které spolu poměrně úzce souvisely. Prvním bodem bylo schválení kritérií pro přijímání dětí do úvalských mateřských škol, druhým bodem pak bylo pořízení nového hasičského auta a rekonstrukce hasičárny pro jednotku úvalských dobrovolných hasičů. Jak se dočtete uvnitř zprávy, mají oba zdánlivě nesouvisející body docela zajímavou souvislost ...
20. 02. 2009 O rozšíření Úval za budoucí přeložku se bude zřejmě rozhodovat 17. března Pan starosta totiž tento bod z projednávání stáhl s tím, že svolá mimořádné zastupitelstvo, které se bude věnovat téměř výhradně pouze této záležitosti.
5. 02. 2009 Překročí Úvaly budoucí přeložku? Rozšiřování Úval opět na pořadu dne Ještě se nestačily uklidnit vášně kolem loňského rozhodnutí zastupitelstva o uvolnění pozemků pro zástavbu na Slovanech (projekt MEI holdingu) a je zde další návrh Rady města na změnu územního plánu. Tentokráte se jedná o rozšíření města za budoucí přeložku silnice I/12. Více informací najdete uvnitř článku.
2. 02. 2009 Králičina - Škvorecká obora byla prohlášena přírodním parkem Dnešní den rozhodla rada Středočeského kraje svým nařízením o vyhlášení Škvorecké obory (Králičiny) přírodním parkem. Toto nařízení znamená, že Králičina bude jako celek uchována i pro budoucí generace a bude podléhat vyšší úrovni ochrany (např. před svévolným kácením stromů) než doposud. Jedná se o velký úspěch všech, kteří o ochranu Králičiny dlouhodobě usilují - členů našeho sdružení, paní Evy Tylové a zejména pana Petra Petržílka, který odvedl na celé věci nejvíce práce. Děkujeme!
18. 12. 2008 Program veřejného zasedání zastupitelstva města dne 18.12.2008 Vážení spoluobčané uvnitř této zprávy naleznete program zastupitelstva, které se koná tento čtvrtek od 18:00 v DPS
29. 10. 2008 V úterý 28. října se uskutečnilo slavnostní setkání k 90. výročí vzniku Československa Přes nepříznivé počasí (pršelo, sychravo) se setkalo cca 50 úvalských občanů od nejmladších až po ty nejstarší, aby společně oslavilo 90. výročí vzniku našeho státu. Setkání začalo u pomníku Legionářů na náměstí Arnošta z Pardubic a pokračovalo na Skalce u Prokůpkova mlýna, kde pan starosta odhalil znovuobnovenou desku ke vzniku ČSR. Pár fotografií z této akce naleznete uvnitř aktuality.
20. 10. 2008 Výsledky voleb do krajského zastupitelstva v Úvalech Účast: 44,5% oprávněných voličů. ODS - 45,58% hlasů, ČSSD  - 26,2% hlasů, KSČM - 9,23%, Sdružení nezávislých starostů pro Středočeský kraj - 6,15% hlasů. Ostatní strany a sdružení nepřekročily 5% hranici pro vstup do krajského zastupitelstva.
8. 09. 2008 SK Úvaly získal 13 milionů Kč ze strukturálních fondů EU Tato částka bude použita na rekonstrukci fotbalového areálu v Úvalech a pokryje cca 90% nákladů. Jedná se o veliký úspěch úvalského fotbalu a lidí, kteří mu věnují svůj volný čas a práci. Je to samozřejmě dobrá zpráva i pro naše město, protože další kout v Úvalech se změní k lepšímu. Gratulujeme!
27. 08. 2008 Program veřejného zasedání zastupitelstva města dne 28.8.2008 Vážení spoluobčané uvnitř této zprávy naleznete program zastupitelstva, které se koná tento čtvrtek od 18:00 v DPS
30. 07. 2008 Budoucnost kamionové dopravy na Škvorecké (silnice II/101) Bude hluk z kamionů projíždějících Škvoreckou ulicí i nadále obtěžovat obyvatele Úval? Bude postaven chybějící chodník ve Škvorecké? Více se dozvíte v tomto článku.
29. 07. 2008 Zdravotní středisko v Úvalech projde rekonstrukcí Všichni, co bydlíme v Úvalech delší dobu víme, že se zdravotní středisko za dobu od své výstavby v šedesátých letech příliš nezměnilo. Město na zásadní opravy nemělo, a tak budova jen udržovala v provozuschopném stavu. Tato situace by se mohla zásadně změnit - ostatně, podívejte do aktuality.
11. 07. 2008 Heartbeat 2008 V neděli 13.7. se v hale TJ Sokol uskuteční první ročník festivalu se srdcem - Heartbeat 2008. Tento festival organizují Kelsie a John Mullenovi z místního křesťanského společenství. Na festivalu zahrají skupiny Christafari a Radiant z USA a rovněž  Urban Bushman a Goro z ČR. Vzhledem k tomu, že se jedná o nevýdělečnou akci, kterou navíc organizují lidé, kteří se zasloužili o regeneraci dětského hřiště v Pařezině, podpořilo naše sdružení konání tohoto festivalu částkou 5 000 Kč. Všichni jste srdečně zváni! 
20. 05. 2008 Program veřejného zasedání zastupitelstva města dne 22.5.2008 Vážení spoluobčané uvnitř této zprávy naleznete program zastupitelstva, které se koná tento čtvrtek od 18:00 v DPS.  K vybraným bodům připojujeme náš komentář.
21. 04. 2008 Úvalští hasiči zasahovali při požáru osobního auta V sobotu 19.4.2008 kolem 10. hodiny dopoledne došlo v Husově ulici poblíž vinotéky k požáru osobního auta Ford Sierra. Ulice byla během chvíle zahalena hustým dýmem. Jelikož se kolemjdoucím nepodařilo auto uhasit a hrozil výbuch benzínu, byli přivoláni hasiči. Jako první zasahovali hasiči z Úval, pak přijeli hasiči z Českého Brodu a na závěr Policie ČR. Fotografie z akce si můžete prohlédnout uvnitř zprávy.
21. 04. 2008 Proběhl II. ročník Čarodějnického běhu v Úvalech V sobotu 19.4.2008 se uskutečnil v Úvalech již II. ročník Čarodějnického běhu. Uspořádání běhu nezmařilo ani nepříznivé počasí a zúčastnilo se jej hojně soutěžících. Tuto akci pro úvalské občany uspořádalo sdružení Nová šance.
18. 04. 2008 Úvaly se výrazně rozrostou Zastupitelstvo města včera na svém veřejném zasedání schválilo těsnou většinou (poměr hlasů 8:7) návrh změny územního plánu pro oblast Hostína a návrh smlouvy o spolupráci se společností MEI Holding. Tyto změny, vč. smlouvy schválilo přesto, že podle názoru sedmi členů zastupitelstva, ale i některých těch, kteří hlasovali pro, nebyly vyvráceny  zcela zásadní pochybnosti, které jsou s těmito změnami spojené. Více informací najdete uvnitř aktuality.
14. 04. 2008 Program veřejného zasedání zastupitelstva dne 17. dubna 2008 Milé Úvalačky, milí Úvaláci, tento čtvrtek se uskuteční zasedání zastupitelstva města, které může zcela zásadně ovlivnit budoucnost našeho města na několik desetiletí dopředu. Na programu je rozhodování o změnách územního plánu V.B a V.D (výstavba na Hostíně) a schválení smlouvy s investorem výstavby na Hostíně. Přijďte proto prosím na toto VZZM dát najevo svůj zájem a svůj názor na to, jak by se naše město mělo do budoucna rozvíjet. Přehled programu zastupitelstva najdete uvnitř zprávy.
28. 03. 2008 Autobusová zastávka Nové Slovany vznikne zřejmě až v roce 2009 Na zastupitelstvu, které zasedalo dne 27. března 2008 jsme položili směrem k vedení města dotaz, jak se to má se zřízením autobusové zastávky Nové Slovany a zřízením chodníku pro pěší v ulici Škvorecká. Podrobnosti najdete uvnitř zprávy.
25. 03. 2008 Program veřejného zasedání zastupitelstva města dne 27.3.2008 Uvnitř této zprávy najdete informace k programu již druhého zasedání zastupitelstva města Úvaly v tomto roce.
11. 03. 2008 Seminář o plánované výstavbě v Úvalech a okolí Prahy obecně Dne 17. března se od 18:00 uskuteční v DPS seminář na téma "Nová výstavba v Úvalech a problematika nové výstavby v okolí Prahy obecně". Účast na tomto semináři přislíbili architekti a urbanisté - pan Ing. Arch. Petr Hlaváček (autor návrhu řešení Hostína), architekt a urbanista Pavel Hnilička (autor knihy Sídelní kaše), Ing. Arch. Zdeněk Zavřel - děkan fakulty architektury při ČVUT a další významní odborníci. Na tomto semináři se bude především diskutovat o připravovaném návrhu zástavby na Hostíně a růstu našeho města. Jelikož se rozhodování zastupitelstva o realizaci projektu Hostín velmi blíží (zasedání zastupitelstva se uskuteční již dne 27.3.2008), zveme všechny obyvatele našeho města k hojné účasti!  
11. 02. 2008 Další ročník tradičního dětského karnevalu v Úvalech se konal v sobotu 9. února Karneval se konal v Sokolovně, opět za velkého zájmu nejen úvalských rodičů a dětí. Celou akci zorganizovaly zaměstnankyně Městského domu dětí a mládeže ve spolupráci se školskou komisí při Městském úřadu. Akce se velmi vydařila a zejména děti strávily krásné sobotní odpoledne. Několik fotografií z karnevalu najdete uvnitř zprávy.
28. 01. 2008 Proběhlo další kolo jednání k Integrovanému rozvojovému plánu města Úvaly Dne 28. ledna proběhlo od 16:00 hodin v DPS další kolo prezentací a diskuse k přípravě Integrovaného plánu rozvoje  (IPRM) Úval. Jednalo se o v pořadí již čtvrté setkání zaměřené na přípravu IPRM. Na toto setkání byli pozváni především zastupitelé, představitelé úvalských spolků a sportovních organizací.
21. 01. 2008 Nové oficiální stránky města zprovozněny Dne 18. ledna, ve večerních hodinách, byla městským úřadem spuštěna nová verze oficiálních webových stránek našeho města. Věřme, že spolu s novým designem, se bude rozšiřovat i jejich obsah a webové stránky se tak stanou plnohodnotným pomocníkem obyvatel Úval.
3. 01. 2008 II. setkání u vánočního stromu aneb Vánoce ve městě 22. prosince se v našem městě uskutečnila akce Vánoce ve městě aneb II. setkání Úvalaček a Úvaláků u vánočního stromu. Tuto akci připravili představitelé našeho města a zaměstnanci z městského úřadu. Fotografie a více informací z akce naleznete uvnitř zprávy.
16. 12. 2007 Program veřejného zasedání zastupitelstva města Úvaly dne 20.12.2007 Uvnitř této zprávy naleznete informace k programu zasedání zastupitelstva města, které se bude konat ve čtvrtek 20. prosince od 18.00 v DPS.
1. 12. 2007 Zápis z jednání rady města na internetu! Vytrvalý tlak zastupitelů za naše sdružení přinesl své ovoce. Město Úvaly se připojilo k obcím, jejichž si občané mohou přečíst, co rada města projednala, na internetu. Zápisy z jednání rady našeho města nyní naleznete na oficiálních stránkách města v sekci úřední deska. Věříme, že tento krok opět přiblíží správu našeho města Vám - jeho občanům.
19. 11. 2007 Program veřejného zasedání zastupitelstva města Úvaly dne 22.11.2007 Uvnitř této zprávy naleznete podrobnosti k programu zasedání zastupitelstva města. Tento progrm byl uveřejněn na úřední desce města (za informaci děkujeme panu Mahdalovi). V Životě Úval byla uveřejněna jen obecná poznámka.
19. 11. 2007 Akademické sochařce Miloslavě Kaňkové byla udělena plaketa města Úvaly Tato plaketa byla paní Kaňkové udělena u příležitosti jejího významného jubilea za dlouholetou prezentaci města Úvaly v oblasti kultury. Plaketu předala místostarostka města paní ing. Helena Váňová, celou akci organizovala Komise pro kulturu města Úvaly pod vedením paní Heleny Novosádové ve spolupráci s MDDM. Při této příložitosti se konala vernisáž děl paní Miloslavy Kaňkové, která zároveň předala městu svůj dar - plastiku bývalého zájezdního hostince, který stával na Náměstí Arnošta z Pardubic.
3. 11. 2007 Anketa ke strategickému rozvojovému plánu města Milé Úvalačky, milí Úvaláci. Společně s některými dalšími zastupiteli se domníváme, že v diskusi kolem příprav strategického rozvojového plánu by měl více než doposud zaznít Váš hlas. Rádi bychom proto zjistili, jak se vůbec na budoucnost našeho města díváte, jak velké by mělo být a kam by se mělo rozvíjet. Připravili jsme proto jednoduchou anketu, ze které bychom rádi zjistili Váš základní názor na budoucnost našeho města. Výsledky této ankety nám pomohou při našem rozhodování, jakým směrem dále návrh rozvojového plánu našeho města cílit. Další podrobnosti najdete uvnitř zprávy. 
14. 08. 2007 Návrh strategického rozvojového plánu města Úvaly Milé Úvalačky, milí Úvaláci. Jistě jste dostali na počátku srpna do svých schránek Život Úval s přílohou obsahující návrh strategického rozvojového plánu města, který byl připraven stávajícím vedením našeho města. Přestože tzv. okurková sezóna je v plném proudu, bylo by škoda, kdybyste tento dokument odložili bez hlubšího zamyšlení.
31. 05. 2007 Dne 8.6.2007 se uskuteční ve společenském sálku DPS setkání s Prof. arch. Miroslavem Masákem Toto setkání pořádají kulturní komise Městského úřadu v Úvalech ve spolupráci s Ing. Ivanem Černým. Akce začíná v 18:00. Na programu bude mimo jiné diskuse a promítání diapozitivů o moderní architektuře a její roli v současné společnosti, ale možná dojde i na debatu o Úvalech a jejich rozvoji do budoucna. Návštěvu tohoto setkání vřele doporučujeme!
18. 04. 2007 19.4.2007 se koná veřejné zasedání zastupitelstva Přinášíme Vám informace o programu zasedání. Na programu zasedání budou projednávány body, které se nestihly projednat na VZZM dne 8.3.2007, zároveň pak přibylo několik nových bodů (například změna územního plánu - navážka PT servisu nebo výstavba přivaděče vody z Káraného). Více informací najdete uvnitř aktuality. 
12. 02. 2007 Dětský maškarní bál v Úvalech Již tradiční dětský maškarní bál se konal letošní sobotu (10. února) v úvalské Sokolovně.
30. 01. 2007 Zasedala komise pro získávání dotací Dne 23. ledna se v zasedací místnosti městského úřadu konalo zasedání komise pro získávání dotací.
5. 01. 2007 Zásadní změna územního plánu Jak jsme již avizovali, ve čtvrtek 21.12. se konalo zasedání zastupitelstva našeho města. Na programu jednání bylo schválení zdánlivě nudných položek - změny územního plán V.A (návrh), V.B (koncept). Schválení těchto změn navrhla rada města na svém zasedání dne 13. listopadu 2006.

© BECC Design

TOPlist