Svátek má Jáchym

Základní umělecká škola v Čelákovicích zruší ke konci školního roku v Úvalech svoji pobočku

Více podrobností naleznete uvnitř zprávy.

Minulý týden jsem se od jednoho z rodičů dozvěděla, že Základní umělecká škola Čelákovice zruší v Úvalech svoji pobočku. V úterý jsem mluvila s panem učitelem ZUŠ Čelákovice, který učí děti v Úvalech, tento mi sdělil, že rozhodnutí o zrušení pobočky v Úvalech je definitivní, protože návrh na zrušení byl schválen Ministerstvem školství, nicméně že současní žáci mají možnost přejít na jiné pobočky  ZUŠ Čelákovice (např. v Šestajovicích).

Následně jsem se pokoušela dovolat paní ředitelce ZUŠ Čelákovice, ale protože byla zrovna na hospitaci v hodině, mluvila jsem s paní ekonomkou. Ta mě informovala, že důvody pro rozhodnutí o zrušení pobočky ZUŠ v Úvalech jsou jednak ekonomické, ale i naplnění kapacity ZUŠ Čelákovice. ZUŠ Čelákovice má omezenou kapacitu a vzhledem k nové výstavbě v Čelákovicích, zde přibývá dětí, které mají zájem ZUŠ navštěvovat. ZUŠ Čelákovice přestává být schopná uspokojit zájem místních dětí. Tato je zřízena městem Čelákovice, které se rozhodlo nedostatečnou kapacitu řešit tím, že zruší pobočku v Úvalech a do nového školního roku bude přijímat nové žáky pouze do svých poboček v Čelákovicích a Šestajovicích. Paní ekonomka dále řekla, že tento problém není nový, že o tom ZUŠ uvažuje/jedná již delší dobu.

Bohužel ani ZUŠ Čelákovice, ani MÚ Čelákovice se za celou dobu neuznal za vhodné o záležitosti jednat, nebo alespoň informovat MÚ Úvaly, protože vždy jednali pouze s paní ředitelkou Speciální školy v Úvalech. Tato škola má budovu sice pronajatou od MÚ Úvaly, nicméně zřizovatel Speciální školy je kraj, proto nemělo ZUŠ Čelákovice ani MÚ Čelákovice povinnost o záležitosti jednat s MÚ Úvaly. Tato informace neproběhla na žádném jednání Rady či Zastupitelstva města Úvaly.

Na závěr mi paní ekonomka řekla, že ve středu 21. dubna jednala paní Tesařová z MÚ Úvaly telefonicky se současnou paní ředitelkou a s bývalým panem ředitelem ZUŠ Úvaly,  proto jsem následně mluvila telefonicky i s paní Tesařovou.

Paní Tesařová je ve stejné situaci jako rodiče - o celé záležitosti se dozvěděla od jednoho z rodičů, jehož dítě přineslo domů informaci o zrušení ZUŠ Čelákovice. MÚ Úvaly včera napsal dopis ZUŠ Čelákovice a MÚ Čelákovice, kde žádají o pokračování činnosti pobočky v Úvalech, nicméně jako ministerský úředník jiného ministerstva se obávám, že pokud to bylo schváleno Ministerstvem školství, je záležitost nevratná.

Paní Tesařová v tuto chvíli prověřuje další možnosti:

  • např. zřízení pobočky ZUŠ Český Brod nebo ZUŠ Praha 9 (schvalovací procedury pravděpodobně cca rok, proto je škoda, že nás Čelákovice neinformovaly dopředu o svém záměru)
  • zřízení hudebních kroužků pod DDM - paní Tesařová zahájí okamžitě jednání s paní Pospíšilovou, pokud by tato souhlasila, ZUŠ Čelákovice nabídla možnost, že by Úvaly oslovily současné učitele pobočky Úvaly, aby žáci mohli pokračovat se svými učiteli.

Poté, co paní Tesařová prověří uvedené možnosti, vypracuje materiál na Radu a Zastupitelstvo, prosila mě, abychom jí dali alespoň týden na prověření všech možností.  

Paní Tesařová (a předpokládám, že všichni zastupitelé Úval napříč politickým spektrem) se budou snažit situaci vyřešit tak, aby děti měly možnost navštěvovat ZUŠ v Úvalech a rozšířilo se tu (nebo minimálně nezúžilo se tu) spektrum možností volnočasových aktivit dětí.

26. 04. 2010

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

© BECC Design

TOPlist