Svátek má Martina

Roky 2011 – 2013, roky velkých investic

Letošní rok je rokem, kdy město Úvaly zahajuje nejrozsáhlejší investiční program do infrastruktury. Během příštích třech let budeme realizovat výstavbu v objemu téměř půl miliardy Kč. V převážné většině však půjde o akce, které se přímo neprojeví na zlepšení vzhledu našeho města – vodovod, dostavba kanalizace, úprava čističky a rybniční soustavy, malá nástavba školy. Je však nutné je provést, abychom přiblížili komfort života obyvatel našeho města poměrům 21. století.

Na velkou část těchto akcí město získalo dotaci ze zdrojů EU – jedná se téměř o 350 milionů Kč. Částku 110 milionů Kč však město musí doplácet ze svého rozpočtu, navíc část dotací obdržíme zpětně a například u vratky DPH státu trvá i několik měsíců, než ji zaplatí. Jen pro představu, na dostavbu MŠ Kollárova město získalo dotaci 15 mil. Kč, která nám původně měla být zaplacena v listopadu, nyní je březen a dotaci jsme stále kvůli špatné finanční situaci v regionálním operačním programu Středočeského kraje neobdrželi …

Kromě těchto investic však město musí akutně řešit problém školní jídelny v ZŠ, který nebyl léta řešen a nyní se vyhrotil do stavu, kdy z hlediska hygienického a provozní nebude od příštího roku možné tuto jídelnu ve stávajícím rozsahu provozovat. Bude tedy potřeba provést zásadní investici do tohoto objektu, přičemž tato investice si vyžádá částku kolem 15 mil. Kč.

Tyto skutečnosti znamenají, že příští tři roky, tj. období 2011-2013 budou mimořádně náročné v nárocích na městský rozpočet. Jestliže doposud mělo město k dispozici na investice a opravy částku kolem 10 milionů Kč ročně, musíme letos vydat sumu téměř 58 milionů Kč, příští rok 32 milionů Kč a v roce 2013 téměř 11 milionů Kč.

Jak tyto peníze získáme? Část peněz, cca 10 – 12 mil. ročně získáme z městského rozpočtu, část peněz – cca 39 mil. Kč získáme od MEI (společnost realizující výstavbu Hostína). Zbytek bude muset město pokrýt bankovním úvěrem.

Jsme si však vědomi, že tvář města nečiní jenom infrastruktura pod zemí, ale také rozumná kvalita ulic a chodníků (100 - 300 mil. Kč dle rozsahu), rekonstruované náměstí (30 mil. Kč), radnice (dle rozsahu dostavby 20 – 80 mil. Kč), kulturní zázemí pro občany (rekonstrukce Multitecu až 250 mil. Kč) a v neposlední řadě fungující základní škola (cca 80 – 160 mil. Kč dle rozsahu). Zahájit realizaci těchto projektů však nebude ve finančních možnostech města dříve, než v roce 2013. Podmínkou pro toto však musí nutně být zvýšení peněz, které bude město muset mít na financování těchto akcí. I tak je vysoce pravděpodobné, že město bude mít k dispozici pouze část těchto financí v rozsahu cca 300 milionů Kč. Budeme tedy muset volit, které projekty budeme realizovat jako prioritní, a které nikoli. Zde chceme, abyste podstatné slovo řekli Vy, obyvatelé Úval, protože půjde o investice z našich, veřejných peněz.

Jak jsem již uvedl, město bude muset zvýšit objem peněz, které bude mít na spolufinancování těchto akcí. Již nyní jsme zahájili práce na snižování nákladů na provoz města a městského úřadu samotného – chystáme se revidovat smlouvy s provozovateli infrastruktury veřejného osvětlení a kanalizace, letos bude vyhlášena aukce na dodavatele energií a telekomunikačních služeb. Zvažujeme, kdy a který městský majetek prodat.

Přes to všechno však musíme provést ještě jeden nepopulární krok, a to zvýšit daň z nemovitosti na prakticky nejvyšší hodnotu ze všech měst v okolí Úval. Je nám jasné, že nás za tento krok nepochválíte a budete oprávněně poukazovat na to, že daň z nemovitosti máme vysokou, ale stav města tomu neodpovídá. Budete mít pravdu, ale tento krok nám umožní získat do rozpočtu města dalších cca 9 – 11 mil. Kč ročně, který nám umožní připravit polštář na druhou vlnu velkých investic, které již budeme muset dělat v době, kdy proud evropských dotací vysychá. Z toho důvodu i chceme, jelikož se bude jednat o peníze, které město vybere od Vás, abyste sami řekli, kam je nasměrovat. Anketu, kterou najdete v tomto Životě Úval, považujte za startovní výstřel v komunikaci města se svými občany.

24. 03. 2011

Borecký Petr

Diskuse ke článku

nadpis:
autor:
zpráva:
Spočítejte:
  • prosím nepoužívejte (x)html tagy
  • odkazy jsou generovány automaticky

vložit příspěvek

vloženo: 4.04.2011 22:17

autor: M.H.

nadpis: Polštář a je to tady

Za tu daň by měly být potrestání všichni z OÚ. Naše hlasy chtěli, a nyní se hájí vysvětlivkou, že to jinak nejde, hanba vám.

reagovat

vloženo: 4.04.2011 22:23

autor: Petr Chromý

nadpis: startovní výstřel

Výstřel vaší ankety by měl zasáhnout hlavně vás. je to hnus, co vysíláte do světa. Souhlas s MH. Je to bída.

reagovat

vloženo: 7.04.2011 10:55

autor: marek.mahdal@otevreneuvaly.cz

nadpis: re: Polštář a je to tady

Zvýšení daňových rozpočtových příjmů města

viz. na str. 4 zde -> http://www.otevreneuvaly.cz/admin/data/obrazky/Casopis/Otevrene_Uvaly_cerven2010.pdf

Jestli víte, kde pro Úvaly sehnat více finančních prostředků, sdělte nám to prosím.

reagovat

vloženo: 7.04.2011 10:03

autor: marek.mahdal@otevreneuvaly.cz

nadpis: Koeficient 5 - daň z nemovitosti

Dobrý den paní M.H. a pane Chromý,

V příštím - květnovém vydání Života Úval (5/2011) se dočtete více nejen o zvýšené dani z nemovitosti.

Krok je to nepopulární, to uznávám. Město Úvaly je zkrátka dlouhodobě podinvestované. Legitimitu tohoto nepopulárního rozhodnutí vidím v počtu hlasů PRO tento koeficient:

10 hlasů PRO, 4 PROTI, 1 zastupitel chyběl

ČSSD - 2 hlasy PRO
Otevřené Úvaly - 5 hlasů PRO
TOP09 - 1 hlas PRO, 1 zastupitel chyběl
ODS - rozhodnutí místného sdružení strany zavázalo své členy hlasovat pro koeficient 3. Nečlenové ODS (z kandidátky ODS) hlasovali bez jakéhokoliv omezení tj. PRO koeficient (2 hlasy)

= 10 hlasů PRO koeficient 5 napříč "politickým spektrem".

Více informací v květnu.

Hezký den.

Marek Mahdal

reagovat

© BECC Design

TOPlist