Svátek má Helena

Néé pětku néé…

…znělo nám často v československém rozhlase začátkem osmdesátých let minulého století. Někteří pamětníci, zejména generace „Husákových dětí“, si jistě vzpomenou na hit dětské pěvecké hvězdy Pepy Melena, Né, pětku né. Mnozí občané Úval přijali pětku s nelibostí. Nikoliv tu imaginární školní, ale tu koeficientní pro daň z nemovitosti.

Ano, došlo k razantnímu zvýšení dříve velmi nízké daně, která tvoří prakticky jediný, městem ovlivnitelný příjem rozpočtu. Je třeba si uvědomit si, že výše této daně se po dlouhá desetiletí vůbec neměnila a je zřejmé že reálnou hodnotu například 500 Kč v roce 1993 a v roce 2011 nelze ani srovnávat. Všichni, bez rozdílu doby trvání bydlení, starousedlíci i novousedlíci v Úvalech vědí a především vidí, že naše město a jeho infrastruktura je, bez přehánění doslova a do písmene v katastrofálním stavu. V žádném případě nechceme, aby se takto zvýšené budoucí příjmy města „rozpouštěly“ na neurčité projekty nebo byly dokonce neúčelně „projedeny“. Proto byl zřízen speciální investiční fond, individuální účet města v rámci účetnictví, který bude určen pouze a jen pro finanční prostředky získané právě z daně z nemovitostí.

Mnozí z vás se jistě ptají: Proč zase budeme doplácet na chyby minulosti? Jiní opět podotknou, že jiná města obdobné velikosti jako Úvaly mají veškerou svojí infrastrukturu novou a ulice a chodníky v perfektním stavu a jak to že Úvaly nic?…Ano, toto je stále stejná písnička, kterou všichni známe, ale na chyby v minulosti se přeci nebudeme odvolávat donekonečna. Teď je potřeba udělat tlustou čáru a dívat se do budoucna, jiné řešení ani není. Jestli o nějakém takovém víte, nenechávejte si ho prosím pro sebe. Chceme mít Úvaly ve slušném stavu, a to v co nejkratší době. Nepopulární krok, jakým je zvýšení daně, tuto dobu zase o nějaký ten čas zkrátí. Zvýšení daně přinese nejen nové investiční prostředky města, ale otevře i potenciální možnost čerpat například bankovní úvěry za výhodnějších podmínek, neboť s těmito rozpočtovými příjmy se počítá i v rozpočtovém výhledu na několik příštích let a bankovní úvěroví analytici tuto skutečnost vždy zohledňují, mají-li se rozhodnout zda finanční prostředky pro město uvolní či nikoliv.

Jsme přesvědčeni, že investice, které bude možné realizovat budou v Úvalech vidět mnohem dříve než dnešní generace „Husákových dětí“ dosáhne důchodového věku. Za pětku školáka doma nikdo nepochválí. Úvalům pětka ale pomůže, i když to bude bolet.

Pomožte svému městu, plaťte daně.

 

Mgr. Marek Mahdal, DiS.,

zastupitel města Úvaly

6. 05. 2011

Mahdal Marek

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

vloženo: 18.05.2011 22:52

autor: MH

nadpis: Pětka pro OÚ

Jak rychle jsme se přidali.

reagovat

vloženo: 20.05.2011 09:55

autor: Marek Mahdal (marek.mahdal@otevreneuvaly.cz)

nadpis: Anonym

Dobrý den,

proč se pořád skrýváte jako anonym ? :-)

Marek Mahdal

reagovat

© BECC Design

TOPlist