Svátek má Ilja

Místní koeficient daně z nemovitosti se v Úvalech od příštího roku sníží z čísla 5 na číslo 3

Jak jste asi zaregistrovali, velké diskuse kolem výše místního koeficientu daně z nemovitosti v Úvalech probíhaly minimálně od loňského roku. Proti koeficientu 5, který jsme prosazovali a spolu s dalšími koaličními zastupiteli se v Úvalech zvedla velká vlna odporu. Petici proti tomuto koeficientu podepsalo 1 100 občanů, současně došlo ke změně zákona o dani z nemovitosti, která razantně zvýšila platby za zpevněné a ostatní plochy. Více informací o změně koeficientu najdete uvnitř aktuality.

Bylo evidentní, že se zde dostaly do střetu zájmy města, které potřebuje získat každou korunu na profinancování svých rozvojových akcí - zejména v oblasti silniční infrastruktury a části občanů, která jakékoli zvýšení daně z nemovitosti odmítá. O důvodech pro vyšší koeficient a i proti němu bylo sepsáno několik článků  v Životě Úval, takže asi nemá smysl je opakovat.

Faktem je, že se nám zřejmě nepodařilo dobře vysvětlit, že peníze takto vybrané budou skutečně investovány zde ve městě, pod veřejnou kontrolou, ze zvláštního účtu a za jasných pravidel. Na druhou stranu je také fakt, že pozdvižení kolem koeficientu vzniklo i proto, že minulá zastupitelstva nenašla dost odvahy na tento koeficient "sáhnout", protože se jedná o nepopulární krok. Jsme si však vědomi, že nelze trvat na něčem, co i považujeme za správné, pokud je toto vysokou částí obyvatel našeho města odmítáno.

Proto jsme i s vědomím legislativních změn, které proběhly minulý rok,  na základě diskusí s občany a zástupci podnikatelů v rámci koalice a finančního výboru zastupitelstva navrhli a počínaje rokem 2013 spolu s dalšími koaličními zastupiteli v zastupitelstvu podpořili snížení místního koeficientu na kompromisní číslo 3.

Jak ukazují naše propočty, výnos z tohoto koeficientu (cca 8 - 9 mil. Kč ročně) by měl umožnit další rozvoj a rekonstrukci infrastruktury v našem městě, i když pomalejším tempem, než jsme původně plánovali. Věříme, že se snad podařilo nalézt celoúvalský kompromis v této věci, který umožní další rozvoj našeho města při přijatelné zátěži podnikatelů a občanů.

2. 04. 2012

Borecký Petr

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

vloženo: 6.04.2012 13:14

autor: MUDr.Sylva Benešová

nadpis: Apríl

Pane Borecký, spozdil jste se, myslím o den, pak bych chápala, že si z něčeho, co se Vašemu sdružení zaplatˇpánbůh nepodařilo, dokážete udělat zásluhu /...navrhli a prosadili..../ .Takhle vypadá současná politika, takže jste in, ale volit OÚ určitě nebudu. S.Benešová

reagovat

vloženo: 6.04.2012 18:20

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: Re: Apríl

Paní Benešová, ne není to Apríl. Koeficient 3 je skutečně výsledkem kompromisu všech rozumných zastupitelů. Chápu, že někteří obyvatelé našeho města slovy pana Hrubého na minulém zastupitelstvu "vydrželi bahnité ulice v Úvalech 50 let, tak to vydrží i dalších 50 let", hlavně, pokud se se nezmění daň z nemovitosti.

Já mezi tyto občany nepatřím, protože chci, aby naše město vypadalo civilizovaněji než doposud. Myslím, že v tom nejsem sám.

Akceptuji, že Váš názor může být jiný. Pokud se týká Vašeho hlasu ve volbách - věřím, že nyní na naše sdružení i na mne můžete koukat negativně. Třeba Vás během příštích 2 a půl roku přesvědčíme, že cesta, kterou jsme zvolili nebyla příjemná, ale je správná. A pokud Vás nepřesvědčíme? Můžete zvolit kohokoli jiného nebo sama kandidovat - v tom je přeci kouzlo demokracie :-)

P.S. Za formulaci "...navrhli a prosadili ..." se omlouvám, nebyla úplně přesná, proto jsem znění článku opravil tak, aby bylo přesné.

reagovat

vloženo: 10.04.2012 09:04

autor: sylva benešová

nadpis: reakce na reakci

Pane Borecký, keoficient 3 mi nevadí, jak jsem již opakovaně vyjádřila a nepovažuji ho za Apríl. Za Apríl považuji něco jiného, ale to Vám asi nevysvětlím, takže díky za odpověď a diskuzi končím. S. Benešová

reagovat

vloženo: 10.04.2012 14:27

autor: Jindra

nadpis: O bahnité chodíky může jít i jinak

Pane Borecký, slova pana Hrubého jsou myšlena jinak. Jde o to, že nejen ze zvýšených daní mohou být opraveny chodníky. Záleží na prioritách. Novou tělocvičnu, gymnázium nebo jiné dříve navrhované věci (nesmysly) město opravdu nepotřebuje, takže chodníky mohou být opraveny z peněz plánovaných na podobné věci, o které navíc stojí jen úzký okruh lidí narozdíl od chodníků.

reagovat

vloženo: 13.04.2012 14:01

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: Re: O bahnité chodíky může jít i jinak

Vážený pane Jindro,
já se obávám, že těch možností moc, jak to dělat jinak není (tedy pokud nechceme buď výrazně město zadlužit nebo razantně zpomalit jeho obnovu).

Myslím však, že nemáte správné informace, nebo alespoň Vámi vzpomenuté příklady (nová tělocvična, gymnázium atd.) nejsou zrovna aktuální. Pokud vím, tak město na žádném takovém projektu nepracuje, ani do něj neinvestuje. Co se týá nové sportovní haly - zde se jedná o projekt úvalského Sokola bez finanční spoluúčasti města.

Otevřeně však říkám, že jsem názoru, že sportovní hala v Úvalech chybí a jde o věc, ke které se město bude muset nějak postavit - otázka je, jestli zrovna v tomto volebním období. V každém případě jsem názoru, že se jedná o projekt, jehož nositelem by měl být soukromý sektor.

Co se týká gymnázia, tak jsem názoru, že i tento projekt by měl v Úvalech smysl, opět se ale jedná o dlouhodobou záležitost, která by měla navazovat spíše na dostavbu Hostína, Radlické čtvrti atd. - tedy na dobu, kdy bude odpovídající poptávka. Jsem názoru, že by i tento projekt měl být financován ze soukromých peněz, město by mu však mělo připravit podmínky.

Na závěr mi dovolte zopakovat, že má nabídka osobního setkání a diskuse nad úvalskými problémy stále platí.

reagovat

© BECC Design

TOPlist