Svátek má Martina

Úvalská městská autobusová linka PID

Jedním ze záměrů vedení města, jak odlehčit automobilové dopravě v centu Úval a pomoci naprosto nevyhovující situaci s parkováním u nádraží je možnost nabídnout občanům města alternativu k osobním autům. Tím by mohla být městská hromadná doprava. V současné době pokročily přípravy kolem městské autobusové linky do další fáze. Proběhlo jednání mezi společností Veolia, Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy  (ROPID) a Krajským úřadem, odborem dopravy, na kterém byly rámcově dohodnuty možnosti zřízení „okružní“ autobusové linky zařazené v systému PID (platil by na ní běžný tarif PID Praha, respektive tarif 1. vnějšího pásma). Autobusové spoje by v optimálním případě jezdily v půlhodinových intervalech a navazovaly na vlaky ČD.  ...čtěte dále...

Současně jednala i Dopravní komise Rady města Úvaly, která byla navla trasu a zastávky. Nyní budou řešeny „detaily“ v podobě průjezdnosti trasy, poloměrů zatáček a  smyček v koncových bodech trasy, která může být na to konto ještě optimalizována. Odbor investic a dopravy předloží tuto trasu ROPIDu, který zajistí autobus potřebné velikosti pro vyzkoušení sjízdnosti trasy a dalších věcí s tím spojených. Po uskutečnění této zkušební jízdy se dopravní komise opět sejde a navrhne další postup. Úplně nejzásadnější ale bude cena, kterou stanoví ROPID pro danou trasu a potřebný počet spojů.

Projeďme se nyní po navrhované trase…

Vyjedeme z Radlické čtvrti, kde se v současné době předpokládá otočka průjezdem Poděbradovou ulicí (autobus s pasažéry nesmí totiž couvat). Projedeme po Dobročovické a po státní silnici dojedeme na světelnou křižovatku, kde autobus zatočí směrem na Slovany. Pravděpodobně v Chorvatské ulici (je relativně široká), v blízkosti křižovatky s ulicí Česká by se nacházela nová zastávka „Úvaly, Nové Slovany“ (název ještě není upřesněn, tato zastávka bude v budoucnu zřejmě nahrazena novou zastávkou U Hostína). Autobus by zde nabral především školou povinné děti a dále by trasa vedla přímo k základní škole. Poté by jeho trasa směřovala Husovou a Smetanovou ulicí k Mlýnskému rybníku a podjezdem pod tratí Jiráskovou ulicí k nádraží. Následně by autobus zamířil do stávající zastávky u mateřské školky Pražská a poté odbočil do Hakenovy ulice a Rašínovou ulicí by se dostal do nové zastávky „Úvaly, náměstí Svobody“ (název ještě není upřesněn). Dále by trasa autobusu směřovala přes Klánovickou ulici, Hodov a Zálesí do Horoušánek, kde by byla smyčka. Některé spoje by zajížděly až ke zdravotnickému zařízení v Jirnech. Jestli se podaří celý projekt vnitroměstské úvalské linky dotáhnout do zdárného konce, bude tak zajištěna přímá a bezpečná přeprava z Radlické čtvrti a Slovan k základní škole a školkám. Současně i obyvatelé Horoušánek, Zálesí a Hodova tak získají dopravní spojení po kterém volají. V neposlední řadě pak budou zajištěny spoje k Jirenské poliklinice.

Pozn.: Celá trasa bude optimalizována s ohledem na průjezdnost, čas a délku trasy, potřeby zastávek atd…

Informace k obrázku: modře značené autobusové zastávky jsou stávající, červeně značené jsou zastávky navrhované.

Úvalská MHD

20. 11. 2012

Breda Michal, Mahdal Marek

Diskuse ke článku

nadpis:
autor:
zpráva:
Spočítejte:
  • prosím nepoužívejte (x)html tagy
  • odkazy jsou generovány automaticky

vložit příspěvek

vloženo: 26.11.2012 10:18

autor: Jan Person

nadpis: Hodov

Dobrý den,
našel jsem tuto informaci na Vašich stránkách, tak se hned ptám.
Obyvatelé Hodova volají ještě po bezpečném přístupu na autobusovou zastávku (V Setých), nicméně další zastávku v oblasti Hodova kvituji s povděkem, bohužel není z mapy zřejmé její umístění nebo jsem informaci špatně pochopil.
Při stávajícím obnovení povolení průjezdu kamiónů připomíná jakýkoliv pokus o přechod komunikace II/101 ve špičce ruskou ruletou. Jak bude zajištěna bezpečnost chodců jdoucích na tyto zastávky (chodníky, přechody, retardéry semafory...)?
Zkuste se ve špičce projít z Hodova na stávající zastávku v Setých. Už v ulici Muchova/Do Hodova budete mít co dělat s uskakováním před rozjetými auty sousedů do bahna vedle silnice a těsně u výjezdu se budete modlit, aby Vás nesmetl kamión rozjetý z kopečka osmdesátkou nebo závodník jedoucí se svým autem do autoservisu.
Ještě před třemi lety šlo projít na zastávku V Setých přes ulici Tichého, kde měla být i podle územního plánu cesta. Teď je průchod už tři roky zahrazený, i když je na něm věcné břemeno chůze a jízdy. Nevíte proč?

reagovat

vloženo: 26.11.2012 10:54

autor: Michal Breda

nadpis: Hodov

Dobrý den,

k vašim dotazům mohu poskytnout následující informace:
- z mapky je vidět, že se nepočítá s novou zastávkou v oblasti Hodova, bude využívána stávající, tuším, že se jmenuje V Setých
- pro zlepšení bezpečnosti na Jirenské jsme konečně získali souhlas DI PČR s přechodem z ulice U Hodova a nyní se pracuje na PD. V rozpočtu na rok 2013 se s výdaji na tento přechod pokud vím počítá
- na Jirenskou ulici plánujeme umístit kromě jiného i radarovou značku
- připravuji návrh a rozpočet na zřízení cestičky z konce ulice Tichého na zastávku směr Jirny. Bohužel konec této ulice není v majetku města, ale ulice ústí na pozemky pana Fišera a Šajbidora (viz. KN). Zatím zde průchod existuje a doufám, že oba vlatníci nebudou bránit ano zřízení zpevněné stezky. Cestička bude též muset jít po pozemku ESSA.

Ing. Michal Breda

reagovat

vloženo: 27.11.2012 10:56

autor: Jan Person

nadpis: Hodov

Dobrý den pane Bredo,

děkuji za odpovědi.
Bojím se, bezpečnostní opatření typu přechod bude mít za následek zhoršení situace jak pro chodce tak pro auta, protože zatáčka je nepřehledná a i při výjezdu směrem z Muchovy ul. je někdy problém, že Vám najednou auto jedoucí 80, které nebylo vidět jede za kufrem. A v létě objeví celý rekonstruovaný úsek motorkáři... nechci předjímat.
Máte někde popis, kde a jak bude přechod realizovaný? Tam není moc místa na realizaci. A po zkušenostech, kolik lidí mě ignoruje na přechodu na přehledném úseku u ESSA (všichni) nevidím přechod jako velkou výhodu, ale i tak za to děkuji. Radarovou značku - podle psychologů působí na relativně velkou část řidičů, snad bude k užitku, bude v obou směrech? Vyšší rychlostí se jezdí ve směru na Jirny.

Co se týká průchodu přes zmiňované pozemky zmiňovaných majitelů, je zde věcné břemeno chůze a jízdy, a ještě před rokem byla ulice Tichého zahrazena plotem a neprůchodná. Pozemek pana F. má hranici s II/101 proti výjezdu z ulice Janáčkova, a podle stávající mapy Úval z r. 2011, tedy i na mapě přiložené k článku je počítáno se spojením ulice Tichého se silnicí II/101 a je to zanesené mimochodem i v platném územním plánu. Bude se tam někdy realizovat tato ulice?

S pozdravem

Jan Person

reagovat

vloženo: 30.11.2012 08:36

autor: Michal Breda

nadpis: Hodov

Dobrý den,

naprosto sdílím Váš názor na nebezpečnost přechodu v tomto místě a musím konstatovat že i příslušnice DI PČR byla velmi negativní. Nicméně tlak ze strany některých občanů vaší lokality byl i přes mojí argumentaci velmi silný. Budeme se snažit udržet co nejlepší rozhledové podmínky a udělat další opatření ke zvýšení bezpečnosti přecházejících.

Přechod se nyní projektuje a projde ještě jednou schvalovacím procesem všech dotčených orgánů. Určitě s ním seznámím i občany vaší lokality, asi cestou skupiny Sever a některém z dalších jednání.

K průchodu na zastávku jsem získal předběžný souhlas od ESSA, uvidíme, jak bude vypadat cenová nabídka a jestli budou souhlasit soukromí majitelé pozemků. O napojení ulice Tichého na II/101 nic nevím a pochybuji, že by se v dohledné době realizovalo.

S pozdravem

Michal Breda

reagovat

vloženo: 30.11.2012 09:51

autor: Jan Person

nadpis: Hodov

Pane Bredo, děkuji za odpovědi.

Po přechodu jsem kdysi také volal, ale po nasazení mýta a zprovoznění části pražského okruhu provoz narostl natolik, že bez fyzické zábrany je přechod nebezpečný - podle šíře vozovky by zde měl být ostrůvek, jestli se nepletu. Bude?
Situaci by mohla vyřešit kruhová křižovatka, ale jak se říká jen do té doby, než ji projede rovně kamión. Máte nějaké nové informace? Změnilo se vedení kraje, senátor ... třeba budou nakloněni (mohlo se to spláchnout s rekonstrukcí mostu, škoda 8mil. není zas tolik peněz).
Věcná břemena na pozemcích Fišerových a Šajbidorových zřizovalo město (cca 2005-6), kdy byly pozemky ještě paní Semrádové, neviděl jsem smlouvy, tak nevím, jak je tam ošetřena změna vlastníka. Ale souhlas majitelů je potřeba v každém případě. Může mě vytočit otírání se o p.Brzáka v případě koridoru, kdy ČD zvysoka kašlaly na jeho práva. ESSA doufám nebude vytahovat toto povolení jako protislužbu proti rozšíření závodu:)

Přeji hezký den

Jan Person

reagovat

vloženo: 10.02.2013 13:07

autor: Jiří Koch

nadpis: Zastávka v Radlické čtvrti

Dobrý den,
nejdříve musím poděkovat, že Vaše webové stránky nahrazují v oblasti poskytování informací web města. Nelze si však odpustit poznámku, že informace tohoto charakteru je logické hledat právě na webových stránkách města. O tuto všeobecně dostupnou informovanost občanů by se zvolení zástupci za Otevřené Úvaly měli zasazovat, což se v tomto konkrétním případě nestalo, a proto oznámení, které se nám objevilo ve schránce tento týden, bylo skutečně šokující.
Se zprůjezdněním Poděbradovy ulice pro městskou hromadnou dopravu samozřejmě nesouhlasím, aniž bych zpochybňoval potřebnost zvýšení dopravní obslužnosti v těchto okrajových městských čtvrtích (viz níže hledání dalších řešení).
Dům v této lokalitě jsme kupovali s vědomím relativně velké vzdálenosti od městského centra, s vědomím malé dopravní obslužnosti, s vědomím nedostatečné dostupnosti inženýrských sítí atd. atd., ale vedle rozumné finanční dostupnosti, která se zde nabízela pro právě založenou rodinu s malým dítětem, byly dobré důvody, proč do toho jít: klidná obytná zóna otevírající možnosti relativně bezpečného pohybu dětí po ulici, vzdálenost od hluku automobilového a železničního provozu a od přímého vnímání puchu zplodin z tohoto provozu pocházejících. Navrhované řešení (zřízení autobusové zastávky a zprůjezdnění ulice pro autobus) tyto výhody pro obyvatele Poděbradovy ulice anuluje a podle mého názoru to zvýšení dopravní obslužnosti rozhodně nevyváží.
Toto je však osobní názor, který nebylo čas prodiskutovat s ostatními obyvateli naší ulice, mohu jen doufat a předpokládat, že nebude ojedinělý. Rozumím však tomu, že dopravní obslužnost je problém, který je třeba řešit, sám mám dvě malé děti, a proto bych uvítal, kdyby časem byly v tom, jak se dostat do školy, na kroužky, za zábavou, samostatné, a aby tyto jejich cesty bylo v co největší míře bezpečné.
Proto bych rád otevřel diskuzi nad umístěním nové zastávky v Radlické čtvrti.
1. Velmi se mi líbí řešení umístění nové zastávky na Slovanech, kde je zastávka navržena v centru čtvrti. V Radlické čtvrti by bylo obdobné řešení pro obyvatele výhodné, protože by zastávku přiblížilo i obyvatelům scházejícím a vycházejícím pravidelně místní kopec. Bohužel je toto řešení nevýhodné z hlediska čekání autobusu a výfukových plynů, které se budou v oblasti hromadit, a z hlediska obyvatelů ulice, v níž by zastávka byla umístěna a již by autobus projížděl.
2. Dále doporučuji k diskuzi další variantu, kdy by bylo možné řešit otočení autobusu v areálu skladové zóny v horní části Radlické čtvrti. Určitě by šla tato varianta s vlastníky areálu – firmou GADIMMO – dohodnout. Toto řešení by umožnilo umístění nové zastávky do centra ulice Jeronýmova. Tato varianta by byla výhodná vzhledem k další předpokládané výstavbě v okolí Radlické čtvrti a navíc je v této lokalitě podle územního plánu plánováno veřejné prostranství.
3. Jako neopominutelnou variantu bych doporučil i možnost vytvoření nové smyčky pro otočení autobusu v perspektivním místě, tím myslím jeho dlouhodobou perspektivu s ohledem na další rozvoj území. Vhodné pozemky ve vlastnictví města pro otočku autobusu jsou této lokalitě k dispozici na několika místech.
4. Napadá mě i varianta prodloužení zamýšlené městské linky až do Dobročovic (tam by pravděpodobně problémy s otáčením autobusu, projížděním obytné zóny a se zřizováním nové autobusové zastávky nebyly).
Děkuji za možnost vyjádřit svůj názor a věřím, že bude hledána a nalezena rozumná varianta pro všechny občany Radlické čtvrti.
Jiří Koch, obyvatel Poděbradovy ulice

reagovat

vloženo: 10.02.2013 17:21

autor: Lenka Vilimovská

nadpis: Zastávka v Radlické čtvrti

Reaguji na váš dopis do schránky o zřízení autobusové zastávky a průjezd autobusů co půl hodiny v Poděbradově ulici. ZÁSADNĚ NESOUHLASÍM !
Plně se ztotožňuji s příspěvkem pana Kocha a jeho názory. Chceme klid a bezpečí pro naše děti, o autobus nestojíme a nám ani novou výhodu nepřinese!
Bus č. 391 jede každou hodinu k vlaku...je tam za 6min....spíše by jste se měli zamyslet - proč zcela časově nenavazuje na vlak. Pokud zřídíte autobus s okružní jízdou po Úvalech...od nás na Slovany...dojezd cca 12minut na nádraží...pěšky je to od nás 15 až 20 minut a přitom zničíte klidnou obytnou zónu - nevidím než NEGATIVA.
Jsem připravena udělat vše pro to, aby se tak nestalo.
Lenka Vilimovská, Poděbradova ulice

reagovat

vloženo: 11.02.2013 09:53

autor: Ing. Jiří Vávra, Ph.D.

nadpis: Průjezd autobusu a zastávka v Poděbradově ulici

Reaguji na Ing. Bredou podepsaný dopis, který jsme nalezli koncem minulého týdne v poštovní schránce. Plně souhlasím s názory pana Kocha a paní Vilímovské, navíc pana inženýra Bredu žádám, aby při komunikaci s občany a daňovými poplatníky nepoužíval dogmata typu, „...město Úvaly musí v Poděbradově ulici zřídit zastávku autobusu“.

Zastávka v Poděbradově ulici být NEMUSÍ.

Vybudovat autobusovou zastávku v ulici bez veřejného prostranství a například prostoru na čekárnu je nesmysl! To po nějaké době zase na základě telefonátů rozhořčených rodičů zmoklých dětí budete hledat nové místo?

Rozvoj městské infrastruktury bez skutečného plánování, bez dlouhodobé urbanistické vize města, bez diskuze s občany, bez zapojení odborníků navíc dělaný překotně narychlo akceptovat nelze! Názorně všichni vidíme, kam rozšiřování měst do polí a kšefty se stavebními pozemky a jednání za zavřenými dveřmi ve výsledku vedou.

Zvýšení četnosti přímého autobusového spojení okrajových částí s centrem města vítám a podporuji. Okružní autobusové jízdy po okrajových čtvrtích problém s parkováním aut na nádraží nevyřeší!

S pozdravem
Ing. Jiří Vávra, Ph.D.
Poděbradova 769

reagovat

© BECC Design

TOPlist