Svátek má Helena

Pohledy na Vinici

Minulou neděli jsme s přáteli a dětmi z našeho sdružení podnikli malou vlastivědnou vycházku. Naším cílem byl vrchol Vinice a třešňová alej, vedoucí ke hřbitovu. Viděli jsme věci různé - hezké i hrůzné.

Šli jsme od školy do Masarykova háje, horní cestičkou na Skalku nad Prokůpkovým rybníkem. Zavzpomínal jsem na své mládí a vyprávěl jsem ostatním o hrách v přilehlém lese a na Kozím plácku, malém hřišťátku na kraji lesa blízko vršku kopce Vinice. Mnohým z našich přátel, zejména nově přistěhovalým, nebyla tato místa a jména známá. Pokračovali jsme třešňovou alejí směrem ke hřbitovu a diskutovali jsme o možnostech obnovy této pěší cesty a rekultivace třešňové aleje z některého zdroje dotací na krajinné úpravy.

Nemusím asi dlouze popisovat výhledy, které nám krásné počasí a čisté ovzduší umožnilo - v jednom směru panorama Řípu, Milešovky a Bezdězu, v druhém směru hezký výhled na střed Úval, novou výstavbu na Slovanech a dosud nezastavěný zelený horizont směrem k Hradešínu.

O co bych se s vámi ale opravdu chtěl podělit, jsou „výhledy" bližší. Z přiložených fotografií můžete vidět, jak na některých místech vypadá okolí cesty z Vinice ke hřbitovu a jakým způsobem někteří z našich spoluobčanů zkrášlují přírodu Úval. Všichni se posmíváme nepřizpůsobivým obyvatelům některých českých měst, kteří jsou schopni si házet odpad před své domy, ale po shlédnutí těchto fotografií mi musíte dát za pravdu, že takoví lide žijí i mezi námi. Vždyť kdo by jinak házel odpadky a šrot za humna vlastní obce. Asi se stydí tento odpad vytřídit, třeba nevědí o existenci sběrného dvora. Možná by někteří podnikatelé zchudli, kdyby si objednali kontejner a nebo nechali zlikvidovat nepotřebné pneumatiky v servisu. Nevím. Ale dokud se nezačneme opravdu všichni chovat ke svému okolí a k přírodě jako kulturní lidé, tak se může stát, že finance a práce investované do kultivace přírody okolo Úval přijdou naprosto vniveč.

Pohled z Vinice

 

Nové Slovany z Vinice

 

Výhled na Přišimasy
 

 Láká k posezení?

 U cesty

 

Skládka

Že by reklama?

21. 01. 2007

Breda Michal

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

vloženo: 21.01.2007 21:04

autor: Marek Mahdal (mahdal@uvaly.info)

nadpis: Fotky z Vinice

moc pěkné fotky (tedy mám na mysli ty úžasné výhledy), ovšem ty fotky toho bordelu....k tomu snad není co dodat. Některý lidi jsou holt prasata!

reagovat

© BECC Design

TOPlist