Svátek má Drahomíra

Přednáška "Bakterie kolem nás"

Dne 19.ledna 2007 uspořádal Klub přátel historie a přírody Úval a okolí přednášku v DPS na téma „Bakterie kolem nás“. Přednášející byla paní Doc.RNDr. Jaroslava Svobodová, CSc., vysokoškolská pedagožka Univerzity Karlovy.

Úvodem nám oživila historii vzniku planety Země a vznik prvních životních forem na ní bakterií. V bližší pohledu nám přiblížila jejich vznik, vývoj, rychlost a způsob množení. Zmínila se též o skutečnosti, že primitivní mikroorganizmy mohou přežívat i v extrémních podmínkách hlubokých mrazů Arktidy či naopak velmi vysokých teplot lávových polí. Nově se tyto mikroorganizmy nazývají EXTREMOFILY a byly to jedny z prvních forem života na Zemi.

Dr. Svobodová nás seznámila s bakteriemi prospěšnými pro lidský organismus a přírodu kolem nás, ale i s nebezpečnými bakteriemi , které mohou za určitých podmínek zničit cokoliv živého včetně člověka, jako nejvyššího stupně na potravní a vývojové pyramidě.

 Celá přednáška byla doprovázena obrazovým a filmovým materiálem z archívu přednášející a byla vedena jednoduchou formou, snadno srozumitelnou i posluchačům mladších ročníků. Škoda jen, že zájem občanů Úval byl velmi malý a neodpovídal vysoké kvalitě přednášených informací.

Paní docentka na závěr poděkovala občanům Úval za pomoc při záchraně celistvosti Klánovického lesa a zároveň popřála hodně zdaru při realizaci plánu na vyhlášení Škvorecké obory – Králičiny za přírodní park.


29. 01. 2007

Breda Marcel

Diskuse ke článku

nadpis:
autor:
zpráva:
Spočítejte:
  • prosím nepoužívejte (x)html tagy
  • odkazy jsou generovány automaticky

vložit příspěvek

© BECC Design

TOPlist