Svátek má Helena

Proč Otevřené Úvaly nepodpoří Bendlovu stezku

Protože o uvažovaném vyasfaltování Bendlovy stezky bude jistě v příštích týdnech a měsících napsáno (nejen) na stránkách Života Úval hodně, nechceme Vás v tuto chvíli zatěžovat žádnými studiemi, analýzami a výkresy. Chceme nyní stručně vysvětlit, proč naši zastupitelé nepodpoří na čtvrtečním jednání zastupitelstva projekt Bendlovy stezky.  .... pokračování ...

Projekt „Úvaly – cyklostezka na Bendlově stezce“ byl schválen ROPem Střední Čechy, stezka je povolena na základě stavebního povolení (vydaném brandýským úřadem) a plánována jako dvoupruhová - z části jako stezka pro in-line a cyklisty, z části jako chodník. Celkové předpokládané náklady na tuto akci představují 8.745.547,- Kč, přičemž město musí zajistit kofinancování ve výši zhruba 1,7 mil. Kč, a v tom je právě jeden z „kamenů úrazu“. Naše vůle nepodpořit tento projekt má v podstatě dvě roviny - „ekonomickou“ (nejsou zajištěny finanční prostředky na spoluúčast města) a řekněme „morální“, kdy nám připadá velmi nešťastné natažení asfaltu do Masarykova háje – relativně zachovalého městského lesa – na úkor nezpevněných ulic ve městě.

Nelíbí se nám:

1) Nekoncepčnost – Bendlova stezka totiž nikde nenavazuje na jinou stezku.

2) Nedodělanost – v jedné části projekt předpokládá doslova „jelení skok“, úsek v délce cca 25 m, kde by nebyla realizována žádná úprava povrchu. Ve spodní části plánované stezky se jedná také o zátopové území, což bohužel dokazují každoroční přívalové srážky a rozvodněná Výmola.

3) Náklady města – není vyřešené financování a v napjatém městském rozpočtu jsou podle nás prioritnější projekty k financování z městské kasy.

4) Absolutně je pro nás nepřijatelné „vzít peníze“ na projekt Bendlovy stezky z peněz určených na opravy komunikací a rozhodně se neztotožňujeme s názorem, že i úvalští plátci daně z nemovitostí většinově tento záměr použít vybrané daňové výnosy na tuto stezku podporují.

Je nám jasné, že se na naší hlavu snesou protiargumenty typu „in-line bruslaři“ zde budou bruslit, maminky zde chtějí pendlovat s kočárky od mlýna tam a zpět, a že projekt již stál půl milionu korun. Nepovažujeme za správné za každou cenu vždy kývnout na jakoukoliv možnou dotaci, protože vždy v této věci nakonec zazní i otázka spoluúčasti města. Tento projekt prosadil místostarosta Petržílek v rámci koaličních dohod s příslibem, že zajistí spolufinancování za město. Ale jestliže spolufinancování není zajištěno, stal by se tento nezodpovědný přístup určitým precedentem i v případě ostatních dotačních projektů. A nejde jen o spolufinancování výstavby, ale také o udržitelnost projektu. Jinými slovy, pokud přijme město dotaci, zavazuje se zároveň, že bude projekt udržovat dalších minimálně 5 let. Jinými slovy to znamená, že pokud při další povodni Výmola stezku poškodí, město ji bude muset svým nákladem opravit. A nejde jen o opravy, ale také o čistění, výspravky atd. Argumenty typu „ony se ty peníze na to někde seženou“ zkrátka neuznáváme.

Zastupitelé sdružení Otevřené Úvaly

 

foto:přerušení Bendlovy stezkyfoto:přerušení Bendlovy stezky

18. 06. 2014

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

vloženo: 7.07.2014 22:10

autor: Veronika

nadpis: Dekuji

Dekuji za NEPODPORENI projektu. Jsem matka jezdici touto stezkou casto s malymi detmi a mame ji radi takovou jaka je. Jezdime s kocarkem a detskym koloodrazedlem a naprosto nam vyhovuje. Na in line brusleni, ktere mame take radi je tento usek ponekud kratky. Pratele, kteri prijedou z Prahy se take radi projdou po neasfaltovem chodniku. Diky ;)

reagovat

© BECC Design

TOPlist