Svátek má Johana

Regulace parkování v centru Úval již letos na podzim

Není žádným tajemstvím, že rok od roku je možnost zaparkování v centru Úval, zejména náměstí Arnošta z Pardubic a Husovy ulice horší a horší, ne – li katastrofální. Trpí tím občané žijící v centru, obchodníci, ale vlastně každý, kdo si chce něco v centru města nakoupit nebo něco vyřídit. Co s tím? Dozvíte se uvnitř článku.

Město proto zadalo zpracování studie na zavedení regulace parkování v centru. Nabízelo se několik možností – umožnění parkování pouze pro občany bydlící v centru, zavedení parkovacích automatů nebo zavedení časově omezeného bezplatného stání (tzv. kotoučový systém).

Jelikož cílem vedení města nebylo tahat lidem další peníze z kapsy, dohodli jsme se s autorem studie parkování v centru města, že bude zavedena časová regulace parkování na náměstí Arnošta z Pardubic a Husově ulici.

Tuto regulaci bychom chtěli odstartovat od 1. listopadu 2014.

Jak to bude vypadat a fungovat?

  1. Budou zcela nově vymezena a značkami označena místa určená pro krátkodobé zaparkování v ulici Husova a náměstí Arnošta z Pardubic.
  2. Parkování bude umožněno po dobu jedné hodiny od příjezdu zdarma, pak bude muset vlastník vozidla odjet. Překročení vymezené doby parkování bude považováno za přestupek a dle toho řešeno.
  3. Čas příjezdu parkování si vyznačí každý řidič na parkovacím kotoučku, který umístí za přední sklo svého vozu. Tyto parkovací kotoučky budou k zakoupení za symbolickou cenu na Městském úřadu a budeme usilovat, abyste si je mohli zakoupit i u obchodníků na náměstí a v Husově. Parkovací kotouček budete moci používat opakovaně = nemusíte pokaždé kupovat nový.
  4. Občané, kteří bydlí v ulici Husova a na náměstí Arnošta z Pardubic a prokáží, že nemají možnost parkovat na svém pozemku, budou moci požádat o povolení k dlouhodobému parkování v regulované oblasti

Příklad parkovacího kotouče

Jsme si vědomi, že navržený systém možná nebude dokonalý a bude třeba jej vyladit, ale věříme, že přínosy budou větší než nevýhody.

Detailně je systém regulace parkování k dispozici ke stažení na webových stránkách města a připomínám, že jsme Vás již v červencovém vydání Života Úval pozvali k veřejné diskusi nad návrhem regulace parkování, která se bude konat dne 3. září od 18:00 v DPS.

Přijďte nám tedy říci svůj názor a připomínky!

29. 08. 2014

Borecký Petr

Diskuse ke článku

nadpis:
autor:
zpráva:
Spočítejte:
  • prosím nepoužívejte (x)html tagy
  • odkazy jsou generovány automaticky

vložit příspěvek

vloženo: 16.09.2014 08:58

autor: Dušová

nadpis: Parkování v Úvalech

Blbost. Pak už člověk bude muset parkovat v lese. Do budoucnosti myslet na výstavbu početného parkoviště u nádraží, hodně aut parkuje na náměstí a proto dochází k těmto problémům.

reagovat

vloženo: 30.09.2014 18:06

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: Re: parkování v Úvalech

Dobrý den,
na kapacitním parkovišti u nádraží již město pracuje. Více na webu města (http://www.mestouvaly.cz/aktuality-z-mesta/novinky-informace-zpravy/?ftshow=229#msg229)

reagovat

vloženo: 30.09.2014 16:56

autor: Lukáš Tomášek

nadpis: Komu není z hůry dáno ..

Dobrý den. Na začátku musím vyjádřit souhlas s regulací parkování na náměstí. To je ale tak asi celé, s čím lze souhlasit. Zvolená varianta není rozhodně o tom, netahat občanům peníze z jejich kapsy, ale naopak o tom, netahat peníze z městské kasy. Nevím nakolik je pořízení parkovacího automatu nákladné, ale vzhledem k tomu, že si jich hned několik může dovolit i nejmenované městečko s dvěma tisíci obyvateli, je zvolený systém více než směšný. Ano, náměstí nebude od rána přeplněné auty, ale časové omezení na jednu hodinu, bez možnosti zaplatit si za dlaší hodinu/y parkování je něčím, pro co nelze najít slušná slova. A tohle zastupitelstvo že zastupuje zájmy občanů? Nenechte se vysmát. Pokud se někdo bude chtít v Úvalech třeba cestou v neděli zastavit a zajít si v klidu na oběd, kotouček si asi nikde nekoupí a pokud zaparkuje, páchá bez kotouče za sklem přestupek. Jediné čeho tím město dosáhne, je opačný extrém. Řemeslníci začnou jezdit na obědy zase raději do Škvorce, aby se nemuseli obávat, že je někdo bude buzerovat, když se zdrží déle než hodinu. A pokud nikdo bububu dělat nebude (městský strážník), bude celé náměstí brzy znovu plné už od rána, kotouček nekotouček. Co tomu říkají místní obchodníci, ptali jste se jich? Jojo, hlavně že máme obnovený předvolební pomníček Otevřených Úval na hřišti Na Slovanech, nikým nevyužívané a po celé volební období zarostlé a neudržované hřiště na petangue. Kdyby vaše sdružení namísto toho raději přispělo na ten parkovací automat. Myslím, že třeba 10 až 20 Kč/hod. by si po první hodině parkování zdarma každý rád zaplatil. Někteří obchodníci by mohli po předložení parkovacího lístku dávat třeba 10 Kč slevu z nákupu, jako to dělají třeba v Příbrami.

reagovat

vloženo: 30.09.2014 18:03

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: RE: Komu není z hůry dáno ..

Dobrý den pane Tomášku,
nemohu Vám dát za pravdu prakticky v ničem, co píšete. Zde je zdůvodnění:
1) pro městskou kasu by naopak bylo výhodné zavést parkovací automaty, v takovém případě by ale nebyla první hodina zdarma. Jejich pořízení by vyšlo na cca 1,2 mil. Kč, návratnost investice by byl 1,5 roku. A teď si představte, že máte občany (typicky matky s dětmi v ZŠ nebo řemeslníci), kteří jezdí na náměstí třeba i 3 x denně. To pak máte třeba i 60 Kč na parkovném za den ...
2) parkování bude regulováno pouze v pracovní dny od 7:00 do 17:00. Soboty a neděle budou bez regulace. Takže návštěvník Úval se bude moci v klidu na oběd v neděli zastavit. Navíc časové omezení bude po připomínkách občanů nikoli 1 hodinu, ale 1,5 hodiny.
3) Varianta parkovacího systému byla s obchodníky konzultována. Je pravda, že někteří se přiklánějí k parkovacím automatům, ale výrazná většina upřednostňuje časově omezené stání s parkovacími kotoučky. Proto nakonec byla tato varianta i vybrána.

V každém případě platí, že pokud se tento systém neosvědčí (funguje například v Třeboni, v Modřanech atd.), bude zaveden systém s parkovacími automaty.

Jenom dovětek: kromě předvolebního pomníčku na Slovanech jsme letos i předvolebně opravili lávku v Králičině, okolí Hanušova kříže a znovu vyvěsili květiny na náměstí. Jinými slovy, jenom proto, že jsou letos volby, nebudeme přestávat dělat to, co jsme dělali uplynulých 8 let.

reagovat

vloženo: 1.10.2014 15:13

autor: Lukáš Tomášek

nadpis:

Děkuji za reakci pane Borecký.

S jejím obsahem zase nemohu souhlasit já. Ale je to diskuze a jedine různé názory mohou nakonec jako ve všem vyústit v rozumné kompromisní řešení.
ad 1) pro městskou kasu by to mohlo být při přiměřené návratnosti investice výhodné z dlouhodobého hlediska, ale to zjevně nepřevážilo. Město chce použít těch 1,2 mil. Kč z rozpočtu jiným způsobem. Je to škoda, lze s tím nesouhlasit, ale je to o prioritách. Komentář, že město nechce tahat peníze z kapsy občanům, je zavádějící. V kontrastu k dani z nemovitosti, která byla při první příležitosti zvolit si koeficient počítána s tím nejvyšším koeficientem 5, je to skutečně nehorázné.
ad 2) Komunikace ze strany města, ale i Vaše, má bohužel nedostatky. Jak v Životě Úval, tak výše ve Vašem článku je uvedeno, že parkování bude na 1 hodinu zdarma, potom se musí odjet, aby to nebyl přestupek. Nikde se neuvádělo 1,5 h ani omezení na pracovní dny 7:00 - 17:00.
ad 3) nejen já bych myslím uvítal, kdyby v době elektronické komunikace bylo město schopné zapojit do dění a diskuzí mnohem větší množství občanů např. anketami na webových stránkách města. V Úvalech žije cca 6 000 obyvatel a vy napíšete, že většina obchodníků na náměstí se přiklonila k nějakému řešení a proto "byla tato varianta i vybrána".

Co se týče parkovacích automatů, není pravda, že by nemohla být první hodina zdarma. Prostě byste měl za sklem lístek s platným časem za nula Kč. Podle navolené doby, po kterou chcete parkovat, by se za první hodinu neplatilo nic, každá další hodina by byla například za 10 Kč, nebo by tam mohl být další cenový progres tzn pro delší stání např. nad 3 hodiny by se platilo už 20 Kč za hodinu. Vše záleží na typu parkovacího automatu a jeho nastavení.
Ranní "šílenství" rodičů parkujících při odvozu dětí do školy by šlo vyřešit prostým opatřením, parkovné by se platilo až od 8:00
Cenová politika by se dala "ladit" za provozu. Regulační efekt pro celodenní parkování by byl v každém případě naplněn. A kdo by si chtěl to celodenní prakování zaplatit, mohl by. Město by alespoň něco utržilo.
Parkování v centru jakéhokoli města způsobem, který bude zaveden v Úvalech, dává vzkaz lidem, ani sem nejezděte, mohli byste být pokutováni když nestihnete včas odjet, nemáte možnost si to zaplatit i kdybyste chtěli. A pokud nejste zdejší, tak než seženete kotouček (např. mezi 7h a 8h, kdy mají nejbližší obchody ještě zavřeno) můžete být pokutováni.

PS: Netvrdím, že všechno co vaše sdružení dělá je špané a nepodnětné. Jen mi vadí ty do očí bijící předvolební pomníky, kterých si celé ty roky do dalších voleb ani vaše sdružení ani město nevšimne. K čemu např. investujete do cedule s návodem na hru, která se na tom zapleveleném hřišti nedá léta hrát? A jako napotvoru měsíc před volbami. Přeci když si pořídíte byt nebo dům, tak se o něj také musíte průběžně starat, a ne jen jednou za pět let, když chcete pozvat vzdálené příbuzné.

reagovat

vloženo: 3.10.2014 16:24

autor: Daniela

nadpis: Práce!

To by mě teda zajímalo, kde budu parkovat, když pracuji v Úvalech a auto nechávám na náměstí?! To jako každou hodinu budu chodit otáčet kotouček? Trochu nesmysl né?

reagovat

vloženo: 6.10.2014 09:54

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: Re: Práce!

Dobrý den,

každý obchodník bude mít přidělenu minimálně jednu parkovací kartu. Zvažujeme, jestli přidělit i další, ale zatím to vypadá tak, že asi ne. Důvodem je, že je nutné ponechat určitý počet parkovacích míst k dispozici pro návštěvníky města a tím i potenciální zákazníky obchodů.

Pokud jde o Váš konkrétní případ, tak opakované přetáčení parkovacího kotoučku samozřejmě znamená obcházení smyslu regulace. Pokud Vás takových bude víc, nezbude než zavést klasické parkovací automaty.

Jinak parkovat lze v dochozí vzdálenosti. Z Náměstí Svobody je to např. do Husovy cca 10 minut chůze.

Já chápu, že je to protivné a omezující, ale prostě Husova a náměstí Arnošta z Pardubic mají nějakou kapacitu a ta již prostě nestačí :-( Takže hledáme co nejméně bolestivé řešení. Ale jestli máte nějaký lepší návrh, sem s ním! Budeme jedině rádi.

reagovat

vloženo: 8.10.2014 09:25

autor: Daniela

nadpis: Práce!

Dobrý nápad s jednou parkovací kartou pro obchodníka, ale snad jste si nemysleli, že lidi nenapadne kotoučky přetáčet.. A co takhle vymyslet více parkovacích míst? Koukala jsem na plánek parkování u školy a myslím si že je to skvělí nápad, ale co je napříhlad nevzhledné křoviniště naproto prodejně Diana Fish? Nevím jak to tam vypadá, ale kdyby se s tím něco udělalo, a srovnalo se zemí (tedy pokud tam nic není :) ) mohla by to být další parkovací plocha ;) Byť jen třeba na 10 aut.. ;)

Já dojíždím do Úval z Říčan, parkuji kde se dá :-) Ale čas mi každý den nedovolí ještě docházet přes půl Úval byť to jen "10min" ať si tam parkují Úvaláci jsou líní chodit pěšky ;) Ale s tím nic neuděláte, to asi nejde..

Můj případ s parkovacíma kotoučkama to určitě nebude, ale určitě také jako pracující v této lokalitě, nebudu přispívat do policejní kasy města Úval za případnou pokutu parkování.
Místo vymýšlení parkovacích kotoučků či automatů by bylo lepší vymyslet, kde ty auta zaparkovat. Aut tady bude jezdit stejně na stejně parkovacích míst. Ale třeba se mýlím a bude to mít nějaký určitý výsledek.

Rozhodně přeji Úval jen aby kvetly a měli spokojené obyvatele. Děkuji za odpověď.
D.S.

reagovat

© BECC Design

TOPlist