Svátek má Ilja

Kandidát Otevřených Úval na pozici starosty města - Petr Borecký se vám představuje

A jdeme do finále... Dnes se vám představí náš volební lídr a kandidát na starostu Petr Borecký !

Petře, jako stávajícího místostarostu našeho města tě drtivá většina Úvaláků zná, ale přesto, mohl by ses stručně představit a prozradit něco ze svého soukromí ?

Narodil jsem se před 41 lety v Praze, vyrůstal v Dobřichovicích u Prahy, pak jsem se do Prahy zase vrátil a od roku 2004 žiji v Úvalech. Mám ženu Mirku a tři kluky. Starší Tomáš a Martin studují na Gymnáziu v Českém Brodě a nejmladší Michal je v úvalské základní škole. V současné době se kromě místostarostování snažím po večerech řešit resty od zaměstnanců z mé firmy, a když je úplně volný čas tak si rád zahraju volejbal, przním tenis a nebo létám s leteckými modely.   ...pokračování níže...

Co tě přivedlo k myšlence založit sdružení Otevřené Úvaly ? Vím, že v době založení sdružení (jaro 2006), jsi bydlel v Úvalech teprve krátkou dobu…

Já jsem úplně původně jako novousedlík zažil tak trochu kulturní šok – žumpě, vodě ze studny a holínkám do bahna jsem přeci jen z Prahy odvykl. No a tak jsem si říkal, že nebudu jen nadávat a zkusím trochu zlepšit vzhled místa, kde bydlím. Původně jsem chtěl založit něco jako okrašlovací spolek a zároveň jsem chtěl městu nabídnout nějakou dobrovolnou pomoc.

Vydal jsem se naivně na radnici za tehdejším starostou a zážitek z toho setkání jsem měl tak hluboký, že to vyústilo až do založení Otevřených Úval. Ale že to dopadne tak, že budu o 8 let později kandidovat na starostu našeho města, to mne ani ve snu nenapadlo.

Petr Borecký

Jaké jsou tvé hlavní vize a cíle v roli možného budoucího starosty našeho města ?

Já myslím, že mé vize jsou pořád stejné, jako před 8 lety. Chtěl bych, aby byly Úvaly upraveným městem, které bude příjemné pro běžný život a které si udrží svoji identitu a lidský rozměr. Nepokrytě přiznávám, že pokud se týká vzhledu města, řešení veřejného prostoru a stavu infrastruktury, jsou mým vzorem Dobřichovice, které byly před lety zanedbané úplně stejně jako Úvaly, ale dnes jsou podstatně dále.

Vyřešený dopravní terminál u nádraží, zrekonstruovaný průtah městem, opravená Riegrova a č.p. 95 nás posunou, pokud se podaří,  výrazně vpřed. Za důležité považuji i bezpečné propojení Slovan a severních částí města s centrem a nádražím pro pěší a cyklisty. Všechno to samozřejmě souvisí i s tím, jak se podaří na tyto akce zajistit financování a z tohoto hlediska bude zejména příští rok velmi obtížný – bude se dokončovat rekonstrukce školy, MŠ v Cukrovaru a to výrazně zatíží, přes poskytnuté dotace, městskou kasu.

Je něco, co se ti za posledních 8 let ve sdružení Otevřené Úvaly opravdu nepovedlo?

Trápí mne dvě věci. Ta první se vztahuje k úplným počátkům našeho sdružení v komunální politice, kdy jsme se ostře opřeli do tehdejší místostarostky Jany Horové. S odstupem let a zkušeností z města musím přiznat, že má a naše kritika na její osobu nebyla ve všem úplně spravedlivá a že ona tehdy řešila obrovské problémy (městu hrozily exekuce atd.), které ani nezavinila.

Druhou věcí, která mne stále trápí, je, že se nám nepovedlo zabránit schválení megalomanského projektu na Hostíně. Stále se vyzdvihují přínosy této akce (zejména příspěvek 80 mil. Kč do městského rozpočtu, který pomohl kofinancovat vodu a kanalizaci), ale dosud ještě město v plné míře nepostihly náklady a já se obávám, že ty dříve či později přijdou, budou vyžadovat obrovské investic a město zde má velmi, velmi omezený manévrovací prostor. Z mého pohledu bylo prostě strategickou chybou tento projekt schválit.

Po minulých volbách se Otevřené Úvaly účastnily řízení města v rámci trojkoalice s ODS a ČSSD. Jak vidíš situaci po volbách?

Marku, neporcujme medvěda, který ještě běhá po lese. Trochu se obávám jiné věci. V těchto volbách kandidují nová sdružení, u kterých mi z jejich programu není zcela jasné, co budou chtít v praxi realizovat. Je možné, že příští zastupitelstvo bude velmi roztříštěné a bude se těžko „lepit“ nějaká koalice. Ale uvidíme, třeba jsem vedle jak ta jedle…

Proč by, podle tebe, měli Úvaláci volit právě Otevřené Úvaly?

Fungujeme již 8 let. Máme za sebou projekty, které změnily tvář našeho města, jak na dobrovolnické bázi v rámci brigád, tak v rámci naší účasti na řízení města. Členové našeho sdružení jsou lidé, kteří umí svojí práci a jsou k tomu ochotni svůj um dát i Úvalům. Díky tomu všemu nás Úvaláci znají a vědí, co od nás mohou čekat. A díky tomu i vědí, že pokud jsme si dali do programu nějaké priority, tak jsou založeny na reálné znalosti možností je realizovat.

Přál bych si, abychom získali co nejvíce hlasů a měli tak sílu náš program prosazovat. Ale o tom rozhodnou zítra a pozítří Úvalačky a Úvaláci.

Tvoje žena Mirka ve svém rozhovoru přiznala, že se někdy spolu docela intenzívně hádáte ohledně úvalských záležitostí. Můžeš být konkrétnější?

Ještě pořád jsme se nedohodli, jestli Losna nebo Mažňák

Ještě otázka na závěr. Na soukromém webu Uvaly.cz jsi jako lídr pokládal otázku i všem ostatním lídrům. Někdo tu vzpomenul "Bahňáka" jako závěr volby Losny versus Mažňáka. Myslíš, že „bahňáci“ obecně můžou dělat starostu na plný úvazek? Tj. zkrátka "seknout" se svojí stávající prací a s nejistou možností návratu na své původní místo se střemhlav vrhnout do vedení města?

To je velmi dobrá otázka a popsal jsi v ní problém, se kterým se obecně potýkají všichni uvolnění volení představitelé – tj. návrat zpět do původní práce. Moje zkušenost je taková, že se práce uvolněného starosty nebo místostarosty, má-li se vykonávat pořádně, nedá dlouhodobě kombinovat s prací jinde. Já jsem si to vyřešil tak, že pokud ve volbách uspěji a budu zvolen, ponechám si ve své firmě pouze majetkovou a kontrolní účast a o samotný provoz firmy se postarají moji zaměstnanci.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí u zítřejších voleb !

Tímto se uzavírá seriál rozhovorů s 15 kandidáty Otevřených Úval, kteří se ucházejí o vaše hlasy v nadcházejících víkendových komunálních volbách 10. a 11.10.2014

9. 10. 2014

Mahdal Marek

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

vloženo: 9.10.2014 20:43

autor:

nadpis:

hnus

reagovat

© BECC Design

TOPlist