Svátek má Čeněk

Obce mají parazity. Satelitní města

Na serveru Aktualne.centrum.cz jsme pro Vás nalezli zajímavý článek o satelitní výstavbě v okolí Prahy a jejím vlivu na život v těchto lokalitách.

Pro mnohé z nových majitelů to bylo vysněné bydlení. Růžová fasáda, domky jeden vedle druhého, oplocená enkláva na okraji měst.Z roztomilého snu se ovšem stává noční můra.

Až nyní se totiž začíná mluvit o tom, že život v satelitních městech přináší víc problémů než pozitiv.

"Stávají se z toho parazitní čtvrti, kdy obce přejímá povinnost starat se o sítě, silnice, osvětlení. Přitom řada obyvatel satelitních měst si nechává trvalé bydliště v Praze a obci neodvádí žádné peníze. " cituje článek autora studie o suburbanizaci pro Středočeský kraj Václava Cílka.

Satelitní městečka se díky své uzavřenosti a specifické struktuře obyvatel stávají sociálními ghetty.

Společným znakem všech satelitů je i absence jakýchkoliv veřejných prostor. Domy jsou natlačeny jeden vedle druhého. Investoři nestaví náměstí ani obchody, nesází stromy, netvoří parky. Místo měst vznikají sídliště.

Navzdory tomu však lidé stále domy v těchto lokalitách kupují. Někteří odborníci přitom už tuší, že nároky obyvatel se rychle změní a že už nebude standart současných satelitů stačit.

"Z průzkumů, které jsme si nechali udělat, vyplynulo, že se zvyšuje požadavek na kvalitu bydlení. To, co bylo běžné v devadesátých letech a co se staví dnes, bude za pár let neprodejné." konstatuje na závěr článku Alena Honejsková ze společnosti MCA.

Převzato a upraveno ze serveru Aktualne.centrum.cz

31. 01. 2007

Breda Marcel

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

© BECC Design

TOPlist