Svátek má Ilja

Pokračují přípravy na vyhlášení přírodního parku Králičina

Již delší dobu se Klub přátel přírody, historie a okolí Úval a pověření členové sdružení Otevřené Úvaly snaží dosáhnout toho, aby byla Králičina vyhlášena přírodním parkem. Dle poslední informace z krajského úřadu Středočeského kraje se zdá, že věc se chýlí ke zdárnému závěru. Více informací najdete v tělě aktuality.

V současné době odbor životního prostředí krajského úřadu připravuje podklady pro vyhlášení přírodního parku Králičina. Vzhledem k jeho velikosti a umístění byl dotázán magistrát hlavního města Prahy, zda nepřipravuje novelizaci předpisů vztahujícímu se k navazujícímu přírodnímu parku Klánovice - Čihadla na území Prahy. Bylo by totiž logické aby v obou parcích byl stejný režim ochrany, bez ohledu na administrativní hranice. Přírodní park Klánovice Čihadla byl zřízen ještě jako oblast klidu před účinností zákona 114/92Sb o ochraně přírody a krajiny, magistrát však neplánuje vydat nové nařízení podle zákona č. 114/92Sb.

Podle koncepce Ochrany přírody a krajiny Středočeského kraje je nutno přehodnotit vyhlášení některých přírodních parků. Původním záměrem bylo řešit záležitosti stávajících přírodních parků a návrhů na nové přírodní parky najednou a později, vzhledem k velkému množství úkolů, které z koncepce vyplývají.

Pro zájem, který byl o lokalitu Škvorecká obora - Králičina byl přehodnocen tento postoj a návrh na zřízení přírodního parku Škvorecká obora - Králičina bude předložen do projednání komise pro ŽP Středočeského kraje v červnu 2007 a následně ke schválení radě Středočeského kraje.

Chcete-li získat více informací k této problematice, kontaktujte prosím Petra Urbana.

4. 05. 2007

Diskuse ke článku

vložit příspěvek

vloženo: 4.05.2007 11:43

autor: Marek Mahdal (mahdal@uvaly.info)

nadpis: Dobrá věc

Je dobře, že se Vám daří prosazovat myšlenku na ochranu Králičiny, ať už se jedná o les nebo o stavebně-technickou památku (Mostek přes Výmolu). Jak postupně houste zástavba v okolí Prahy (a to se týká i Úval, Dobročovic, Květnice a dalších obcí), tak se v lesích pohybuje čím dál tím více lidí. A právě komplex lesů (Vidrholec + Škvorecká obora) je ta největší deviza Úval a okolí. Jen tak dál.

reagovat

vloženo: 13.05.2007 08:20

autor: Petra Kyselová

nadpis: Klub přátel historie a přírody Úval a okolí

Patrně nedopatřením došlo k pozměnění názvu Klubu přátel historie a přírody Úval a okolí, tak jej uvádím na pravou míru.
A obsah článku komentovat netřeba. Hřejivý pocit, že se pro Úvaláky a okolní udělala DOBRÁ věc, nelze příliš popisovat.

reagovat

vloženo: 21.05.2007 16:02

autor: Jan Psota ml. (janpsota.posemberi@email.cz)

nadpis: Takových míst je málo

Chci vyjádřit poděkování za všechny aktivity kolem ochrany Králičiny-Škvorecké obory. Ač nejsem úvalák, musím přiznat, že je potřeba bránit tuto lokalitu před nebezpečím rozrůstajícího se města a lidských zlozvyků v zakládání černých skládek. Škvorecká obora je nejen pro mne srdeční záležitostí, představuje rovnováhu historických a přírodních památek, parádní místo pro přemýšlení a relaxaci :-)

reagovat

© BECC Design

TOPlist