Svátek má Čeněk

vyhledávání Diskusní fórum

Co by se mohlo v našem městě zlepšit? >> Životní prostředí >> Veřejná zeleň na Nových Slovanech

třídit dle:    

vloženo: 8.12.2008 11:02

autor: Marek Mahdal (mahdal@uvaly.info)

nadpis: Veřejná zeleň na Nových Slovanech

Dobrý den,

lokalita Nové Slovany je již prakticky celá zabydlena (byty v 7-mi bytových domech jsou již všechny obsazeny, z 86-ti řadovek jsou neobsazeny již pouze cca 4 domy, a ze 42 pozemků pro individuální výstavbu je již 22 zastavěno rodinným domem a bude již brzy plně obydleno.

Lokalita Nové Slovany se již také naštěstí zbavila bláta, kterým byly pokryty vozovky a chodníky. Stavební práce (ve velkém) skončili. Místo je ale velmi chudé na veřejnou zeleň. Tím, že je tato nová úvalská čtvrť postavena na bývalém poli, má za následek to, že zde není jediný vzrostlý strom a i ostatní původní zeleň (větší keře) byla během výstavby zcela zničena. Jediná zeleň v místě se teď začíná objevovat výhradně na soukromých pozemcích a jde především o travní plochy.

Pokud jde ale o veřejnou zeleň, tak tu zde nenajdeme. Je jasné, že město Úvaly má mnohem prioritnější úkoly než zabezpečit veřejnou zeleň na Nových Slovanech. Nedávno jsme se sousedy mluvili o tom, že by stálo za úvahu pokusit se osázet svépomocí vhodné veřejné plochy v naší čtvrti zelení (menší stromky, keře atd.). Tato zeleň by byla financována z veřejné sbírky, jejíž formu rovněž diskutujeme. Systém veřejných sbírek bude v mnoha ohledech do budoucna alternativou k urychlení financování různých projektů, o tom není pochyb. Je jasné, že k realizaci výsadby může dojít teprve poté, co město převezme od společnosti Čechoslávie související komunikace a pozemky. Jedná o úzké pásy (cca 0,5 m široké) mezi komunikacemi a ploty vlastníků pozemků.

Dotaz tedy zní: Bylo by možno eventuálně v první polovině roku 2009 oslovit čtenáře časopisu Otevřené Úvaly (v tomto případě obyvatele Nových Slovan) s možností přispět na veřejnou zeleň, případně zorganizovat tuto sbírku ve stejném duchu jako tomu bylo v případě projektu dětského hřiště Na Slovanech ?

Jaký je váš názor na tuto záležitost ?

Děkuji

S pozdravem

Marek Mahdal
(Nové Slovany) reagovat

vloženo: 12.01.2009 16:57

autor: Mirka Borecká

nadpis: Veřejná zeleň v ulicích Nových Slovan

Dobrý den,
přijde mi jako velmi dobrý nápad zaktivovat veřejnost na Nových Slovanech a zapojit ji do výsadeb veřejné zeleně. Na konci lenda je uzávěrka grantu Nadace Partnerství, kde chceme jako sdružení žádat peníze na dosadbu zeleně u hřiště v Chorvatské ulici. Napadlo mě spojit síly a požádat i o peníze na zeleň v ulicích. Pokud by grant vyšel, dalo by se do rozjezdu získat na zeleň v ulicích od nadace cca 10 000,- Kč. Není nutné čekat, až město převezme pozemky, stačí, když bude vlastník (pokud jím dosud je Čechoslávie) souhlasit s výsadbami. Samozřejmě je třeba to předjednat i s budoucím vlastníkem - městem, ale tam bych problém neviděla. Poprosím vás, abyste mi konkrétněji popsal, kde byste se sousedy uvažovali o zahájení výsadeb, jaké výsadby si představujete a pod. nejlépe na můj e-mail mirka.borecka@otevreneuvaly.cz a můžeme váš projekt spojit s naším v Chorvatské ulici. Veřejná sbírka by byla jeho součástí, protože nadace chce vždy vidět i iniciativu i z druhé strany.
S pozdravem Mirka Borecká reagovat

nadpis:
autor:
zpráva:
Spočítejte:
  • prosím nepoužívejte (x)html tagy
  • odkazy jsou generovány automaticky


© BECC Design

TOPlist