Svátek má Jáchym

vyhledávání Diskusní fórum

třídit dle:    

vloženo: 25.09.2008 13:10

autor:

nadpis: Návrh bodového systému pro přijímádí dětí do MŠ

reagovat

vloženo: 16.10.2008 08:55

autor: Zuzana

nadpis: bodový systém pro příjímání do MŠ

Jako jedno z kritérií je to, zdali pracují oba rodiče. Zpravidla matka až do nástupu dítěte do MŠ nepracuje a patrně vyplní, že pracovat půjde. Ale je dost případů, kdy tomu tak není a zůstane v domácnosti. To poměrně výrazně znevýhodňuje rodiče více dětí, kdy starší není přijato do MŠ ač splňuje ostatní požadavky oproti rodičům, kteří ještě mladší dítě nemají a rodič zůstane v domácnosti, nebo se jim sourozenec narodí až po přijetí staršího dítěte. Jak byste toto řešili v bodovém systému? Já bych například navrhla tento bod vypustit, protože to, že oba rodiče pracují a pracovat budou je neprůkazné. reagovat

vloženo: 16.10.2008 10:18

autor: Mirka Borecká - Otevřené Úvaly

nadpis: Re: bodový systém pro přijímání do MŠ

Dobrý den,
souhlasím s vámi, že kritérium práce rodičů je problematické, protože je obtížně průkazné. Na druhou stranu rodiče dětí, z nichž alespoň jeden zůstane v domácnosti (např. s mladším sourozencem), se mohou snáze přizpůsobit nepřijetí dítěte do MŠ než rodiče, kteří oba pracují. Proto jsme kritérium z původních kritérií pro přijetí do mateřské školy nevypustili. Jeho bodové ohodnocení je ovšem nízké, takže postavení dětí s rodičem v domácnosti je oproti původnímu systému určitě lepší.

Celý materiál nyní bude procházet schvalovacím procesem, poslední instancí, která bodovací systém schválí/neschválí bude Rada města. Vaši připomínku určitě předáme spolu s předkládaným materiálem k posouzení.

Jak jste si mohla přečíst v našem časopise, plánuje se dostavba MŠ Kollárova. Byla vybrána nakonec tato rychlá varianta řešení situace nedostatku míst v mateřských školách v Úvalech, takže snad již v příštím školním roce by měla být situace s umisťováním dětí příznivější. reagovat

vloženo: 17.10.2008 09:21

autor: Marek Mahdal (mahdal@uvaly.info)

nadpis: Body

Myslím, že v případě rodičů - kdy jeden z nich má trvalé bydliště (hlášené) mimo Úvaly, tak body by měli jít dolů ještě rapidněji. Motivací by mělo být, aby novousedlícíci se k trvalému pobytu přihlásili všichni. reagovat

vloženo: 3.12.2008 21:43

autor: Martina

nadpis: Předškolní zařízení pro děti od dvou let věku

Chtěla bych se zeptat, jak níní obec řešit problém s umístěním dvouletých dětí do předškolních zařízení (týká se to rodičů, kteří si zvolili dvouletou variantu rodičovské dovolené). Počítá s tím někdo vůbec? reagovat

vloženo: 3.12.2008 22:43

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: Re: Předškolní zařízení pro děti od dvou let věku

Dobrý den paní Martino,
na Vaši otázku musím odpovědět, že nijak. V současné době město horkotěžko řeší, jak umístit děti tříleté a starší, a to se týká i dostavby MŠ Kollárova, kterou jsme prosazovali, a která se bude stavět příští rok.

Chápu, že pro rodiče dětí mladších tří let, kteří chtějí do práce, se jedná o velmi nepříjemnou záležitost. V současné době je však zkapacitnění předškolních zařízení nad rámec možností města.

Navíc obě úvalská předškolní zařízení nejsou technicky ani personálně vybavena na péči o děti mladší tří let, u nichž se předpokládá jistá nesamostatnost, například při oblékání, osobní hygieně, jídle atd.

Abych byl upřímný, tak Váš dotaz je za téměř dva roky, co dělám zastupitele, první, který se týká umístění takto malého dítěte do předškolního zařízení. Jinými slovy, zatím je poptávka po této službě tak malá, že si umím velmi obtížně představit, že by město vydávalo finance tímto směrem.

Abych Vás však nenechal úplně bez rady - v současné době existuje v Úvalech komerční hlídací centrum při sportovně - relaxačním centru MAMUT (náměstí Svobody), kde berou i takto malé děti, druhá možnost je v Újezdě nad lesy (Mateřské centrum V zahradě, hlídací centrum Motýlek). reagovat

vloženo: 4.12.2008 12:36

autor: Martina

nadpis: Předškolní zařízení pro děti od dvou let

Vážený pane Borecký, tímto bych si Vám dovolila oponovat v tom, že poptávka po této službě je tak malá. Toto se totiž výrazně změnilo se zavedením vícestupňové rodičovské dovolené, která je celkem novou záležitostí. Sama vím o poměrně značném počtu maminek (zejména ze Slovan), které o tento typ zařízení budou mít v období cca za rok zájem.

Připadá mi od zastupitelstva poněkud nezodpovědné, nezabývat se záležitostí předškolních dětí ve věku, kdy rodičům končí rodičovská dovolená, když rodiče zákonem stanou část daní odvádějí právě do Úval. Pokud toto není v jejich možnostech, neměli dle mého názoru schvalovat rozšíření územního plánu na Slovanech, kde bylo předem jasné, že dojde k obrovskému ,, baby-boomu,,.

K Vašemu doporučení komerčního hlídacího centra, dokážete si představit, jak na to mladá rodina s jedním až dvěma dětmi, průměrnými pražskými platy a hypotékou dosáhne?

Dle mého názoru byste měli zvážit, zda-li chcete, aby Úvaly zůstaly pouhým satelitem, nebo poskytovat svým občanům služby, které jsou nezbytné pro jejich pracovní aktivitu.

Samozřejmě máme možnost dát dítě do státních předškolních zařízení v Praze ( podotýkám, že různé městské části toto dotují pro své spoluobčany). Ale chcete to tak? Nemyslíte, že tím vystavujete město riziku, že občané s mírně nadprůměrnými a vyššími příjmy budou uměle přemísťovat své trvalé bydliště do příslušných pražských městských částí a tím přijdete o daně z jejich příjmů?

Proč nezahrnete do svého programu, alespoň příspěvky na předškolní zařízení v okolí? Nevrátilo by se Vám to? reagovat

vloženo: 4.12.2008 22:03

autor: Petr Borecký (Otevřené Úvaly)

nadpis: Re: Předškolní zařízení pro děti od dvou let

Ještě jednou dobrý den paní Martino,
je jistě možné, že poptávka po této službě se v souvislosti se zavedením vícerychlostní MD zvýší, bohužel stát, který tento systém zavedl jaksi zapomněl obcím, které jsou zřizovateli MŠ tuto situaci kompenzovat = přidat peníze na MŠ tak, aby mohly odpovídajícím způsobem rozšířit služby.

Pokud se týká Vaší připomínky ohledně rozhodování zastupitelstva v souvislosti s rozšířením města na Hostíně, plně s ní souhlasím. Mimo jiné právě z důvodů, které uvádíte, všichni zastupitelé za Otevřené Úvaly hlasovali proti tomuto plánu.

Co se týká situace rodin s dětmi, dokážu si představit, o čem píšete - sami jsme s manželkou situaci s naším dvouletým synem, kterého do úvalské MŠ nepřijali, museli dočasně řešit hlídacím centrem a víme tedy, že je to finančně náročné.

Pokud srovnáváte situaci Úval s Prahou, musíte vzít v potaz to, že Praha má oproti Úvalům trojnásobně vyšší příjem na hlavu z rozpočtového určení daní. Navíc nemáte ve Vašem tvrzení pravdu, protože i Úvaly provoz MŠ výrazně dotují. Město jenom v roce 2009 nainvestuje do MŠ v Úvalech částku téměř 8 milionů Kč. V současné době, kdy město potřebuje investovat do své infrastruktury (kanalizace, vodovod) se jedná o maximum možného.

Dovolím si rovněž doplnit, že situace s kapacitou MŠ je tragická i v Praze - řeší prakticky totožné problémy, takže si možná tu situaci jenom růžově malujete. reagovat

vloženo: 16.07.2012 17:25

autor: Lenka

nadpis: Bodová kritéria do školky

Dobrý den,
pročítám vaše fórum, a zjišťuji, že již v roce 2008 jste chtěli kritérium zaměstnanost rodičů, ale alespoň s počtem nižších bodů. Nově zvolená kritéria jsou mají stejně bodů jako věk, nebo trvalé bydliště v Úvalech. Takže pokud dítě má rodiče na mateřské dovolené dostane se do školky až v posledním roce před školou, ale dítě, které nemá ani bydliště v Úvalech se tam dostane mnohem dříve? To vám příjde normální? Ať žije diskriminace. reagovat

vloženo: 16.07.2012 19:29

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: Re: bodová kritéria do školky

Dobrý den,

asi došlo k nedorozumění, ale situace, že by se se do školky dostalo dítě, které nemá trvalé bydliště v Úvalech by neměla vůbec nastat a kritéria jsou tak nastavena.

S pozdravem, Petr Borecký reagovat

vloženo: 17.07.2012 12:32

autor: Lenka

nadpis: Bodová kritéria do školky

Dobry den, at pocitam, jak pocitam, tak pokud Uvalske dite ma oba rodice z Uval, ma mladsiho sourozence, chce chodit cely den, a ma 4 roky, tak ziska 25 bodu. Pokud je dite z jine obce, a ma pracujici matku samozivitelku stejny vek, a bude treba jen o par dni starsi, tak ma prednost pred ditetem z Uval, protoze ma take 25 bodu, ne-li 35 za rodinne duvody. To mi prijde fakt hodne "pratelske" pro rodiny z Uval. Navic je to proti Ustave i Skolskemu zakonu. To hodlate podporovat? Nebo uz se v Uvalech zakony nedodrzuji? reagovat

vloženo: 17.07.2012 16:44

autor: Petr Borecký - Otevřené Úvaly

nadpis: Re: Bodová kritéria do školky

V Úvalech se zákony dodržují. I proto byla kritéria nastavena tak, aby jim vyhověla. Pochopitelně, všude tam, kde je přetlak poptávky nad nabídkou, může nastat při aplikaci kritérií hraniční situace. Proto mají zejména u rodinných důvodů velkou pravomoc ředitelky školek, aby toto mohly řešit. Názory na kritéria jsou opravdu různá - někdo nechce zohledňovat trvalý pobyt, další zaměstnanost - nelze prostě vyhovět všem.

Z našeho pohledu je jediným řešením navýšení počtu míst ve školkách a na tom pracujeme. Již od září se (pokud dopadnou dobře jednání s krajem) navýší počet míst o 12. Větší navýšení počtu míst znamená výstavbu další školky = cca 25 milionů Kč z městského rozpočtu. Věc to není vůbec jednoduchá, protože za několik let se nám přelije tato situace do základní školy a výhledově musíme řešit i to, že dětí obecně bude ubývat. Nemá tedy smysl teď stavět budovy, které budou za několik let prázdné. reagovat

vloženo: 19.07.2012 13:52

autor: Lenka

nadpis: Re: Bodová kritéria do školky

Pane Borecky,
timto jste mi odpovedel, ze je jedno, jestli je clovek z Uval nebo nikoli, okolni maji stejnou sanci jako mistni. Takze zajmy mistnich obcanu az na poslednim miste a jen v pripade, ze z toho nekdo bude neco mit. Mam pocit, ze tato kriteria byla nekomu stavena na miru. reagovat

nadpis:
autor:
zpráva:
Spočítejte:
  • prosím nepoužívejte (x)html tagy
  • odkazy jsou generovány automaticky


© BECC Design

TOPlist